Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna TechnikWarto wiedzieć ...

Ankieta

Gdzie szukasz informacji z branżowych?

  • na targach
  • w internecie
  • w gazetach
  • podczas konferencji
  • podczas szkoleń
Włókna szklane a właściwości protezy
  • 27-01-2012
 

 

 

 

Obecnie technik dentystyczny nie wyobraża sobie pracy bez wykorzystania włókien szklanych. Materiał ten znalazł w protetyce szerokie zastosowanie w stosunkowo krótkim czasie licząc od przeprowadzenia pierwszych badań związanych z jego wykorzystaniem w stomatologii. Pierwsze prace z użyciem tego tworzywa w stomatologii prowadzone były w w związku z uzyskaniem jak najlepszych kompozytów przeznaczonych na uzupełnienia protetyczne.

Choć protezy wykonane z akrylu były dobrym rozwiązaniem, które sprawdzało się u rzeszy pacjentów, to wdrożenie włókna szklanego do protetyki zdecydowanie poprawiło właściwości uzupełnień. Kompozytowe prace okazały się bardziej wytrzymałe oraz stabilne w kształcie w stosunku do polimeru akrylowego, który jest wprawdzie materiałem łatwym w obróbce i estetycznym, ale wśród jego największych mankamentów wymienia się m.in. zdolność do zmiany kształtu oraz objętości w zależności od warunków środowiska i stosunkowo małą elastyczność. Włókna szklane zdecydowanie poprawiły właściwości mechaniczne akrylu, a szczególnie zwiększyły jego wytrzymałość na pękanie.


 

Włókna szklane świetnie sprawdziły się w przygotowywaniu mostów protetycznych – szczególnie teraz, kiedy w stomatologii dąży się do maksymalnego oszczędzania tkanek własnych zębów. Dzięki kompozytowym mostom możliwe było odejście od stosowania metalowych struktur w protezach i do oszczędnego traktowania zębów filarowych. Metalowe elementy, szczególnie takie, które widać podczas ruchu ust lub podczas uśmiechu, nie tylko negatywnie wpływają na estetykę wykonania pracy protetycznej, ale także mogą powodować reakcje alergiczne lub elektrochemiczne.

Źródło: Opracowanie własne

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Patronujemy

 


 

08/10-03-2017

 

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS