Technik
- Warto wiedzieć ...
- Artykuły fachowe
- Dowiedz się jak ...
- Spis szkół w których można uzyskać tytuł technika dentystycznego
- Forum
- Ogłoszenia - Technik
- Praca
- Relacje z imprez
- Subskrypcja
- Dodaj laboratorium
- Współpraca
- Dental Labor
- Historia Techniki Dentystycznej
- Kongres Techniki CEDE2011
- Kongres Techniki Dentystycznej
- Kongres Techniki Dentystycznej Poznań
- Poradnik Technika
- Prawo i Finanse Techników
- Rejestracja na Kongres
- Rejestracja na kongres 2012
- Staż dla technika dentystycznego
- W laborze
Ankieta
- 04-12-2015
Ruchomy aparat ortodontyczny składa się z płyty oraz elementów metalowych. Płytę wykonuje się z polimeru akrylowego. Aby uatrakcyjnić wygląd akcesorium do prostowania zgryzu, technik dentystyczny może wykonać barwienie syntetyku – pomysł ten docenią głównie najmłodsi pacjenci, szczególnie, jeśli płyta będzie bajecznie kolorowa, co jest możliwe do osiągnięcia przez zastosowanie kilku różnych pigmentów nakładanych obok siebie.
Do barwienia akrylu wykorzystywane są pigmenty niereagujące z polimerem, ale rozpuszczające się w nim. Barwniki mogą należeć do dwóch grup:
-
Nieorganiczne – np. tlenek żelaza dający zabarwienie od czarnego po żółte lub dwutlenek tytanu, który sam likwiduje przezierność syntetyku, a w połączeniu z barwnikiem nadaje płycie aparatu odpowiedni kolor.
-
Organiczne – mają przyłączone grupy chromoforowe (nośniki kolorów) a czasem także grupy auksochromowe (nasilające barwę, np. kwas sulfonowy). Aby barwienie przy użyciu pigmentów organicznych wychodziło dobrze, nośniki kolorów muszą mieć większe powinowactwo do polimeru tworzącego aparat ortodontyczny niż do nośnika organicznego, być odporne na działanie wody i światła.
Barwniki wykorzystywane do koloryzacji akrylu mogą być rozpuszczone w płynnym monomerze lub też zmieszane z proszkiem.
Źródło: Opracowanie własne