Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna TechnikW laborzeO zawodzie dla techników
Technik dentystyczny, czyli kto?
 

Zawód technika dentystycznego postrzegany jest jako atrakcyjny, mający perspektywy. Kształcenie w tej profesji można podjąć w szkole policealnej lub na studiach. Wśród warunków koniecznych, które powinien spełniać kandydat na technika, wymienia się:

  • zdolności manualne

  • świetny wzrok i umiejętność bezbłędnego rozróżniania kolorów oraz niuansów barwnych

  • wysoki poziom smaku estetycznego

  • cierpliwość, dokładność i precyzję.

Dyplomowany technik dentystyczny pracuje zazwyczaj w pracowni protetycznej; w tworzeniu protez ściśle współdziała z dentystą. Udana współpraca obu specjalistów zależy głównie od jakości wykonywanych przez technika prac protetycznych, ale także od dobrej komunikacji między stomatologiem oraz technikiem.

Powszechnie panuje opinia, że zawód technika dentystycznego jest bardzo dobrze opłacany. W rzeczywistości dobre zarobki osiąga się pracując albo w prywatnej klinice, albo też prowadząc własną pracownię, przy warunku posiadania odpowiedniej liczby odbiorców protez. Uposażenie techników dentystycznych zatrudnionych w małych pracowniach lub nie współpracujących z wieloma dentystami oscyluje w granicach od minimalnej po średnią płacę krajową. To wielokrotnie mniej niż w sektorze prywatnym. Wysokości wynagrodzenia zależą też od tego, w jakim mieście pracuje technik, oraz od rodzaju materiału, z którego tworzy protezy. Praktycy twierdzą, że najlepiej opłacane są prace ceramiczne oraz metalowe.

Adepci zawodu kierowani są zazwyczaj do mniej odpowiedzialnych zadań. Jak przyznaje większość doświadczonych techników dentystycznych, praktyczna nauka zawodu zaczyna się dopiero po ukończeniu szkoły i po podjęciu pracy .

 

Praca technika wymaga skupienia i czasu. Wprawdzie nie jest związana z wysiłkiem fizycznym, ale prowadzona jest przeważnie w pozycji siedzącej. Stąd wynikające z rodzaju pracy zaniedbania względem układu ruchu mogą skutkować w przyszłości problemami m.in. z kręgosłupem. Technik dentystyczny narażony jest na bardzo częsty kontakt z rozmaitymi substancjami chemicznymi. Każda z nich to potencjalny alergen. Stąd ważne jest, by zanim wybierze się zawód technika dentystycznego, wziąć pod uwagę indywidualne ryzyko uczuleniowe. W przypadku potwierdzenia testu występowania alergii, należałoby zweryfikować decyzję o pracy w tym zawodzie.

Źródło: Opracowanie własne

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS