Student
Ankieta

- 14-04-2014
Kiedy paradontoza niszczy tkanki przyzębia, umocowanie protezy w jamie ustnej może okazać się problematyczne i wymagać uprzedniego zregenerowania kości. Patentów na to jest sporo, ale jeden z najnowszych to jednocześnie jedno z najbardziej oryginalnych rozwiązań biotechnologicznych: komórki macierzyste określone jako MIC-1, które wyprowadzono z rosnącego poroża jelenia szlachetnego. Nad stosowaniem MIC-1 pracują naukowcy skupieni w laboratoriach Wrocławskiego Parku Technologicznego w firmie Stem Cells Spin S.A.
- Te komórki to fenomen. W szczytowym okresie poroże przyrasta nawet 1,5 cm na dobę - wyjaśnia jeden z twórców dr hab. Marek Cegielski.
Na razie MIC-1 wykorzystywane są do produkcji dermokosmetyków, ale już wiadomo, że będzie z nich mogła skorzystać także protetyka i stomatologia – używając ich jako wspomagania przy odbudowie dziąseł, zniszczonych kości przyzębia czy obszaru zębodołu, i inne dziedziny medycyny, np. okulistyka przy regeneracji rogówki. Wykorzystuje się tu zdolność tych komórek do pobudzania produkcji włókien tkankowych: kolagenu i elastyny oraz substancji warunkujących odpowiednie nawilżenie komórek.
Źródło: „Polska Gazeta Wrocławska”