Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna StudentWiadomości

Ankieta

Jaki jest poziom nauczania na Twojej uczelni ?

  • Bardzo dobry
  • Dobry
  • Dostateczny
  • Niedostateczny
Reguła „złotego środka” dla studenta
  • 04-05-2011
 

 

 

 

 

 

Kusi stomatologia i technika dentystyczna? To dobrze, bo to kierunki z przyszłością.

Specjaliści radzą, by studia wybierać z głową – najlepiej kierując się zasadą tzw. złotego środka. Oznacza to, że podejmując decyzję o dalszej nauce trzeba wziąć pod uwagę własne predyspozycje oraz dokładnie zanalizować rynek pracy – ten obecny i przyszły.

Informacje ekspertów na temat zawodów, które będą się rozwijały, a które nie, powinny być jedynie wskazówkami. Bo potem są nieszczęścia. Trafiają do nas ludzie, którzy przy wyborze studiów kierowali się wyłącznie potrzebami rynku pracy albo modą. A to duży błąd - mówi Bożena Piątek, kierownik Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Olsztynie.

Kierunki studiów uznawane od wielu lat za tzw. pewniaki, po których ukończeniu nie powinno być problemów ze znalezieniem pracy, to medycyna i stomatologia. Absolwenci tych kierunków mogą liczyć na to, że po szkole znajdą pracę i nie będą zmuszeni kierować pierwszych kroków po otrzymaniu dyplomu do urzędu pracy. Poza lekarzami i stomatologami najlepszą sytuację na rynku pracy mają obecnie absolwenci kierunków technicznych i inżynieryjnych. Studia niehumanistyczne, najlepiej inżynieryjne, są obecnie jedną z najlepszych inwestycji w karierę zawodową. Ukończenie kierunku technicznego lub inżynieryjnego daje szansę nie tylko na zatrudnienie ale i na godziwą płacę.


 

Ze statystyk wynika, że polskiej gospodarce brakuje nie tylko dobrze wykształconych kadr w niektórych dziedzinach medycyny, ale także specjalistów z ochrony środowiska, biotechnologów, fizyków, informatyków. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zamawia na uczelniach specjalności z nauk przyrodniczych i matematyczno-przyrodniczych, w których obecnie brakuje specjalistów. Kształcenie w kierunkach deficytowych realizowane jest w ramach unijnego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Doradcy zawodowi podkreślają, że opłacalne jest podejmowanie studiów trudnych, w kierunkach uznawanych za deficytowe – ich absolwenci za kilka lat nie powinni mieć kłopotów ze znalezieniem pracy.

Źródło: „Gazeta Olsztyńska”


 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS