Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna StudentWiadomości

Ankieta

Jaki jest poziom nauczania na Twojej uczelni ?

  • Bardzo dobry
  • Dobry
  • Dostateczny
  • Niedostateczny
Uczelniane perspektywy i problemy
  • 21-05-2008
 

To już ostatni dzwonek na podjęcie decyzji, gdzie i w jakim kierunku chcą się kształcić tegoroczni maturzyści. Spora część wybierze zapewne naukę na kierunkach stomatologicznych. Interesującą alternatywą jest studiowanie inżynierii biomedycznej – nauki, która w ostatnich kilku latach przeżywa wielki rozkwit. Obecnie jest to jeden z największych sektorów przemysłu światowego, wart miliardy euro. I stale się rozwija – w tempie kilku procent rocznie.

Ze względu na wszechstronność wykształcenia absolwentów tego kierunku oraz na stały rozwój nauk biologicznych i medycznych, przyszli inżynierowie biomedyki mają zapewnione miejsca pracy. Mogą znaleźć zatrudnienie w placówkach służby zdrowia, w pracowniach projektowo – badawczych, w instytucjach naukowych i konsultingowych, firmach zajmujących się sprzętem medycznym i w jednostkach odbioru technicznego.

Od tego roku akademickiego inżynierię biomedyczną – jako nowy kierunek studiów - otwiera Politechnika Krakowska na Wydziale Mechanicznym. Żacy uzyskają wykształcenie w zakresie biomechaniki urazów, technik dentystycznych, bioinżynierii stomatologicznej oraz inżynierii klinicznej. Absolwenci nie powinni mieć problemów ze znalezieniem pracy – bo to studia z dobrymi perspektywami.


Tymczasem stomatolodzy z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie borykają się z problemami kadrowymi i sprzętowymi i nie mogą przez to leczyć chorych pod narkozą. W Stomatologicznym Centrum Klinicznym brakuje anestezjologów i wyposażenia sali operacyjnej. Z racji tego, że placówka jest jedną z dwóch mających podpisany kontrakt z NFZ na leczenie stomatologiczne pod narkozą, a od dłuższego czasu nie wykonuje zabiegów w znieczuleniu ogólnym, opóźnienie sięga już dwóch lat – tyle czasu też czekają na planowany zabieg pacjenci, w tym niepełnosprawne dzieci, którym inaczej nie da się wyleczyć zębów.

- Problem na dniach zostanie rozwiązany i to kompleksowo - informuje Małgorzata Jabłonka, nowa szefowa Stomatologicznego Centrum Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Placówka otrzymała od NFZ zalecenie, by do końca maja rozwiązać nękające ją problemy. Jeśli terminu nie dotrzyma, Fundusz zacznie wyciągać konsekwencje z niewywiązywania się SCK z podpisanego kontraktu.


Źródło: „Dziennik Polski” i „Kurier Lubelski”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS