Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna StudentWiadomości

Ankieta

Jaki jest poziom nauczania na Twojej uczelni ?

  • Bardzo dobry
  • Dobry
  • Dostateczny
  • Niedostateczny
Studia z kalkulatorem
  • 05-07-2010
 

 

 

Studenci coraz częściej patrzą na studia jak na inwestycję, która z czasem się zwróci w postaci satysfakcjonującej i dobrze płatnej pracy. Planując kształcenie, biorą pod uwagę badania m.in. prestiż uczelni, popularność danego kierunku i zapotrzebowanie rynku na specjalistów konkretnej dziedziny.

- Na studia patrzę jak na inwestycję. (...) Zależało mi na nauce na uczelni rozpoznawalnej przez przyszłych pracodawców – mówi jeden z warszawskich żaków.

Trend ten znajduje wyraz w najnowszych raportach dotyczących analizy rynku i szkolnictwa w Polsce.

-Na studia coraz częściej patrzy się jak na inwestycję - potwierdza Dominik Antonowicz, socjolog z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, współautor raportu „(Bez)płatne studia”. -Istotne jest więc, by przed ich podjęciem obliczyć wydatki, jakie się poniesie w trakcie nauki.

Wydatki zależą od regionu, obranego kierunku studiów i rodzaju uczelni. Z raportu wynika, iż najdroższym kierunkiem studiów dziennych na uczelniach prywatnych są techniki dentystyczne; z kolei kierunki lekarsko-dentystyczne to najkosztowniejsze studia w systemie niestacjonarnym na uczelniach publicznych i niepublicznych.

Jak zauważają specjaliści, wysokość czesnego nie jest kryterium decydującym o jakości studiów.

Krzysztof Pawłowski, prezydent Wyższej Szkoły Biznesu - National-Louis University, przestrzega przed podejmowaniem decyzji w oparciu jedynie o wysokość ponoszonych kosztów podczas nauki: - To bardzo ryzykowne. Nie da się oferować wysokiej jakości studiów przy utrzymywaniu niskiego czesnego. Nie da się prowadzić zajęć w małych grupach czy zatrudniać dobrych specjalistów do prowadzenia zajęć.


 

Z analizy kosztów ponoszonych na czesne i inne opłaty związane z utrzymaniem studenta przeprowadzonej przez naukowców wynika, iż najtaniej da się studiować w Olsztynie. Najdrożej jest w Warszawie.

Źródło: „Rzeczpospolita”


 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS