Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna StudentWiadomości

Ankieta

Jaki jest poziom nauczania na Twojej uczelni ?

  • Bardzo dobry
  • Dobry
  • Dostateczny
  • Niedostateczny
Ewolująca protetyka stomatologiczna
  • 12-06-2009
 

 


 

Przyszli studenci, planujący kształcenie w zawodzie protetyka stomatologicznego, winni brać pod uwagę, że jest to dynamicznie rozwijająca się dziedzina medycyny, nakładająca obowiązek ustawicznego zdobywania wiedzy z wielu działów stomatologii, w której wykorzystuje się najnowsze osiągnięcia technologiczne i odkrycia. Przyszły protetyk powinien być dokładny, mieć wyobraźnię i zdolność przewidywania – te cechy ułatwią projektowanie dobrych konstrukcji protetycznych. We współczesnej protetyce korzystać można z rozbudowanych systemów projektowania komputerowego – jednak wiedzy i doświadczenia samego specjalisty nie zastąpi najlepszy nawet sprzęt elektroniczny.

O ile niegdyś nadrzędnym celem protetyki było przywrócenie funkcji żucia, współczesne postępowanie protetyczne za priorytet stawia sobie zahamowanie rozwoju choroby i zachowanie istniejących jeszcze struktur w jamie ustnej. Bazując na istniejącym zapleczu tkankowym, można dokonywać odbudowy protetycznej. Sama zaś odbudowa realizuje dwa cele: leczniczy czyli przywrócenie funkcji żucia, oraz estetyczny, dzięki któremu poprawia się również psychiczne samopoczucie pacjenta.

Współczesny protetyk skupia się nie tyle na projektowaniu uzupełnień najbardziej wytrzymałych pod względem mechanicznym, ale tworzeniu konstrukcji przyjaznych tkankom, które ułatwią użytkownikowi utrzymanie właściwej higieny jamy ustnej.

Studiując protetykę stomatologiczną trzeba mieć na uwadze profilaktykę – w naszym kraju zaniedbywaną, lecz ważną dziedzinę stomatologii. Być dobrym protetykiem to nie tylko zaprojektować doskonałe uzupełnienie; trzeba też zadbać, by pacjent poprzez przestrzeganie zasad profilaktyki mógł długo cieszyć się odtworzoną funkcją żucia.

Źródło: Opracowanie własne

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS