Student
Ankieta
- 10-09-2018
Współczesny technik dentystyczny wykonuje swoje obowiązki zawodowe w laboratorium wyposażonym w wiele zaawansowanych technologicznie urządzeń. W rozbudowanych laboratoriach działają osobne sekcje: pracownia podstawowa oraz pracownie pomocnicze, jak na przykład pracownia polimeryzacji, pracownia gipsu, pracownia odlewnictwa i obróbki metali czy pracownia ceramiczna.
Każdy technik dentystyczny w laboratorium ma swoje własne stanowisko pracy. Jest ono samodzielne, to znaczy, że jest wyposażone w podstawowe urządzenia oraz krzesło. Stoły zaopatrzone są w media: gaz, prąd z uziemieniem oraz wyciąg. Znajdują się na nich lampy oświetleniowe i palniki gazowe, a zazwyczaj na wyciągnięcie ręki technika dentystycznego, pod stołem, znajdują się szuflady – w nich jest miejsce na instrumenty i narzędzia.
W pracowni gipsu znajdują się również pojemniki na odpady gipsowe, dozowniki z gipsami różnej twardości, mieszadło próżniowe, wibrator służący do dokładnego wypełnienia formy oraz urządzenie stosowane do obcinania modeli gipsowych.
W pracowni polimeryzacji znajdują się urządzenia służące do polimeryzacji – obecnie jest to wysoce zaawansowany technologicznie sprzęt sterowany elektronicznie, w którym procesy polimeryzacji przebiegają automatycznie. W tym pomieszczeniu jest także miejsce na urządzenie do usuwania wosku z form gipsowych, uchwyty, w których osadzane są ramki do puszek polimeryzacyjnych, prasy hydrauliczne do prasowania akrylu w puszkach i polerki do polerowania akrylu i metalu.
Pracownia odlewnicza to miejsce na urządzenia do wygrzewania formy z masy ogniotrwałej, pomieszczenie do topienia metalu i jego odlewania.
Ważnym elementem laboratorium techniki dentystycznej jest dygestorium – jedno lub więcej. Służy do odprowadzania szkodliwych oparów, które mogą powstawać podczas przygotowywania protez dentystycznych.