Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentZęby mądrości

Kłopoty z ósemkami
 

Zęby mądrości nie przydają, niestety, rozumu, ale, często, problemów.

Najczęstsze kłopoty z ósemkami:

  • Próchnica – ze względu na swoje położenie ósemki są trudne do oczyszczenia zwykłą szczoteczką. Najlepiej oczyszczać je szczoteczką jednopęczkową; niektórzy zalecają nitkowanie. Z powodu trudności w doczyszczeniu ósemek, może pojawić się na nich próchnica; i przenieść na sąsiednie zęby. Jej wyleczenie jest możliwe, ale - jak zgodnie twierdzą stomatolodzy – najlepsze efekty uzyskuje się, kiedy zmiana chorobowa nie jest duża. W przypadku zaawansowanych uszkodzeń próchnicznych zaleca się usunięcie zęba mądrości. .

  • Częściowe zatrzymanie – zdarza się, że ósemki nie wyrosną do końca: widać tylko część zęba, a nad nim znajduje się fragment dziąsła, tworzący tzw. kaptur dziąsłowy. Takie ósemki określa się mianem częściowo zatrzymanych. Mogą one być przyczyną poważnych problemów, ponieważ pod dziąsłem w okolicy niewyrośniętego do końca zęba znajdują się bakterie. Te z kolei mogą powodować brzydki zapach z ust, opuchliznę, gorączkę, ból gardła, stany zapalne dziąseł lub przedostać się do krwiobiegu i doprowadzić do zakażenia odległych nawet organów ustroju. Jeśli ząb częściowo zatrzymany jest prawidłowo ułożony w dziąśle dentysta może przeprowadzić gingiwektomię – zabieg polegający na wycięciu dziąsła znajdującego się nad ósemką. Jednak nie zawsze takie leczenie przynosi oczekiwany efekt, ponieważ dziąsło z czasem może ponownie narastać. W razie wystąpienia dolegliwości bólowych lub stanów zapalnych warto stosować antyseptyczne płukanki do ust lub smarować chore miejsce żelowym preparatem odkażającym.

  • Całkowite zatrzymanie – ząb jest niewidoczny, ale znajduje się w dziąśle. Zazwyczaj takie ósemki są źle ułożone. Z tego powodu mogą uciskać i stłaczać sąsiednie zęby. Mogą występować też objawy nieswoiste: migrenowe bóle głowy czy problemy ze stawami; lub stany zapalne czy torbiele wokół samego zęba. W przypadku ósemki całkowicie zatrzymanej można wykonać germektomię – zabieg usunięcia zawiązka zęba. Metodę tę stosuje się zazwyczaj wtedy, gdy pomiary kostne i wzrostowe wskazują, że nie będzie miejsca na prawidłowy rozwój zęba mądrości lub kiedy znajduje się on w niekorzystnym położeniu.

Źródło: „Zdrowie”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS