Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 07-08-2008
Witaminy są niezbędne do życia i funkcjonowania organizmu oraz do dobrej kondycji zębów i tkanek przyzębia. Dieta zabieganego, zestresowanego człowieka często nie dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Ratunkiem jest suplementacja witamin. Witaminy trzeba jednak zażywać z głową – nierozsądne szafowanie nimi może doprowadzić do groźnych w skutkach przedawkowań. Szczególnie niebezpieczny jest nadmiar witamin nierozpuszczalnych w wodzie, a rozpuszczalnych w tłuszczach. Magazynują się one w ustroju i mogą doprowadzić do zaburzeń metabolizmu. Zanim zacznie się zażywać witaminy, należy zapytać o to lekarza lub stomatologa. Specjalista zaleci rodzaj suplementów oraz ustali dawkowanie.
Wszystkie pozycje z „witaminowego alfabetu” są potrzebne do prawidłowego rozwoju i
funkcjonowania aparatu żującego, ale dwie spośród nich są szczególnie ważne dla zachowania zdrowia zębów i tkanek przyzębia. To witamina D oraz C.
Witamina D, czyli kalcyferol, rozpuszcza sie w tłuszczach. Jest niezbędna we wchłanianiu wapnia z pożywienia; odgrywa przez to kluczową rolę w procesie budowania tkanek twardych: kości i zębów. Jej niedobór powoduje krzywicę, osteoporozę, pojawia się próchnica i słabość zębów. Może też wpływać na choroby mięśni. Szczególnie cennym źródłem tej witaminy jest tłuszcz rybi, tran. Znaleźć ją też można w wątróbce, jajach i suszonych grzybkach shiitake. Należy pamiętać, że organizm pod wpływem słońca potrafi sam wytwarzać tę witaminę z prekursorów, które znajdują się w skórze. Dlatego w okresie letnim oraz w rejonach o silnym i długotrwałym nasłonecznieniu suplementacja wit. D powinna odbywać się pod kontrolą. Nadmiar może doprowadzić do magazynowania wapnia w organizmie, powodować świąd skóry, nudności i wymioty.
Witamina C, czyli kwas askorbinowy, rozpuszcza się w wodzie i organizm radzi sobie z jej nadmiarem, wydalając nadwyżkę z moczem. Megadawki tej witaminy mogą zwiększać ryzyko krwawień i poronienia. Podawana w kontrolowanych ilościach zabezpiecza przed szkorbutem - chorobą, w której dziąsła zaczynają krwawić i ulegać rozpulchnieniu. Efektem końcowym jest rozchwianie zębów i ich utrata. Wit. C współpracuje z rutyną w uszczelnianiu naczyń krwionośnych, dzięki czemu zarazki mają mniejsze szanse na przedarcie się do krwiobiegu. Wit. C to znany środek przeciw przeziębieniom. Najlepszym źródłem antyszkorbutowej witaminy są świeże warzywa i owoce. Im więcej surówek w diecie, tym lepiej i zdrowiej.
Źródło: „Głos Wielkopolski”
Często "tranem" określa się ciekłe tłuszcze z innych gatunków ryb. Jednak w ścisłym znaczeniu określenie tran zastrzeżone jest tylko dla oleju pozyskanego z gatunku ryb dorszowatych.
Źródło: „Wikipedia”