Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Co zgaga ma do zębów?
  • 05-07-2011
 

 

 

 

 

 

Uporczywe pieczenie w okolicach mostka, kłopotliwe wzdęcia i zarzucanie treści z żołądka w kierunku przełyku – wszystkie te objawy związane są ze zgagą i chorobą refluksową. Te zaś z zębami i zdrowiem jamy ustnej mają wiele wspólnego.

Treść żołądkowa ma odczyn silnie kwaśny. Kiedy w wyniku nieprawidłowej pracy układu pokarmowego lub z powodu toczących się w nim stanów zapalnych treść ta zarzucana jest do przełyku, kwas uszkadza szkliwo zębów. W wyniku wyrugowana mineralnych składników budujących zęby dochodzi do znacznego osłabienia uzębienia. Zęby się kruszą. W powstałych ubytkach i na skutek uszkodzeń szkliwa rozwija się próchnica.

Bakterie niszczące zęby mają u osób cierpiących na refluks dobre warunki do rozwoju również z powodu zmian pH, które pojawiają się w jamie ustnej pod wpływem zarzucanej kwaśnej treści.

Choroba refluksowa może także doprowadzić do zmian w śluzówce jamy ustnej. Nieleczona może wywołać w niej, oraz w przełyku, powstanie trudno gojących się stanów zapalnych, owrzodzeń i nadżerek.

 

Jeśli stomatolog podczas rutynowej wizyty kontrolnej zauważy zmiany na śluzówce jamy ustnej oraz osłabienie szkliwa, może zapytać o zgagę i refluks. Dentysta może zalecić szybką konsultację z gastrologiem w celu podjęcia leczenia choroby refluksowej oraz poprawy stanu zdrowia jamy ustnej.

 

By uniknąć kłopotów z uzębieniem i samego zarzucania treści żołądkowej, chorzy z refluksem i zgagą powinni:

  • przestrzegać diety: unikać czekolady, słodyczy, smażonych i ciężkostrawnych potraw;

  • jadać 4-5 razy dziennie mniejsze porcjowo posiłki;

  • ograniczyć stosowanie używek, a najlepiej z nich zrezygnować;

  • w przypadku pieczenia w okolicach mostka koniecznie zgłosić się do lekarza, który zdiagnozuje przyczynę bólu i dyskomfortu, a w przypadku wykluczenia przyczyny kardiologicznej, może też wydać skierowanie do gastrologa, specjalista zaś może wykonać gastroskopię, by ustalić przyczynę zgagi i zarzucania treści żołądkowej oraz ocenić stan zaawansowania choroby refluksowej.

Źródło: „Express Ilustrowany”

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS