Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Triclosan, chlorheksydyna czy octenidyna?
  • 29-06-2011
 

 

 

 

 

 

Paradontoza i stany zapalne jamy ustnej to schorzenia, w których dobre efekty lecznicze przynosi stosowanie specjalistycznych preparatów leczniczych. Ich zadaniem jest m.in. likwidowanie drobnoustrojów wywołujących stany zapalne. W przypadku, kiedy cierpi się na zaawansowaną paradontozę, preparaty te kupować należy w aptekach, po konsultacji ze stomatologiem lub farmaceutą. Nie powinno stosować się specjalistycznych środków leczniczych na zdrowe dziąsła. Mogą one mieć niepożądany wpływ na zdrowie. W wyniku ich nieuzasadnionego lub niewłaściwego stosowania:

  • szkliwo może ulegać przebarwieniom – tak działać może np. zawarta w płukankach do ust chlorheksydyna;

  • może dochodzić do uodparniania się drobnoustrojów wywołujących stany zapalne w jamie ustnej na zastosowane w preparacie substancje przeznaczone do ich likwidacji – co ma miejsce w przypadku stosowania triclosanu.

Z racji tego, że ani triclosan, ani chlorheksydyna nie są środkami bez wad, prowadzone są prace nad wykorzystaniem ciągle nowych substancji, które w bezpieczny sposób wspomagałyby walkę z paradontozą. W ostatnich miesiącach popularność zdobywają preparaty na bazie octenidyny – substancji wykorzystywanej w terapii ran przewlekłych, błon śluzowych i skóry. W aptekach jest dostępny płyn do płukania jamy ustnej Octenidol. Farmaceuci przyznają, że najczęściej stosowany jest do likwidowania problemów typowo stomatologicznych, ale nie tylko. Preparat polecany jest także przy nawracających aftach i w zapaleniach jamy ustnej spowodowanych terapią onkologiczną; z racji tego, że Octenidol nie zawiera alkoholu, stosuje się go u kobiet oczekujących dziecka, które cierpią na ciążowe zapalenie dziąseł.

Decydując się na używanie specjalistycznego preparatu leczniczego trzeba stosować go zgodnie z zaleceniem producenta i samodzielnie ani nie przedłużać, ani też nie skracać czasu leczenia.

-A przede wszystkim dbajmy o naturalną florę bakteryjną jamy ustnej - nie stosujmy płynów do płukania na bazie alkoholu - wysuszają bowiem śluzówkę, niszczą „dobre" bakterie i umożliwiają szybsze namnażanie się bakterii i grzybów - podkreśla farmaceuta Maciej Spychał.

Źródło: „Polska Gazeta Wrocławska”

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS