Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Chore dziąsła leczone dożywotnio
  • 04-11-2010
 

 

 

 

 

 

 

Paradontoza i choroby dziąseł można leczyć. Mitem jest powiedzenie, że są to schorzenia nieuleczalne. Warunkiem sukcesu w terapii jest jednak systematyczność i konsekwencja. Trzeba mieć też świadomość, że z dentystą lub periodontologiem trzeba będzie spotykać się okresowo do końca życia.

 

Pod pojęciem chorób dziąseł i przyzębia kryją się stany zapalne i schorzenia dotykające tkanki normalnie ukryte przed wzrokiem: ozębną, cement korzeniowy i kość wyrostka zębodołowego.

Kojarzą się ze stanami trudnymi lub niepoddającymi się leczeniu oraz ze schorzeniami, które nie bolą (przynajmniej początkowo), więc nie trzeba się nimi przejmować. To myślenie błędne.

- Zapalenie dziąseł jest powszechnie lekceważone - przyznaje prof. Tomasz Konopka, dolnośląski konsultant ds. periodontologii. -Tymczasem z reguły można je wyleczyć samemu, łatwo i tanio. Najczęściej wystarczą dwa tygodnie prawidłowego szczotkowania zębów i oczyszczania przestrzeni międzyzębowych.

Do tego konieczna będzie dobra szczoteczka, pasta, nitka dentystyczna i płukanka zawierająca np. chlorheksydynę o działaniu bakteriobójczym i bakteriostatycznym.

 

Kolejnym mitem jest jakoby nitkowanie uszkadzało wypełnienia stomatologiczne.

- Jeśli nitka rwie się podczas czyszczenia lub - co gorsza -w trakcie wypadają wypełnienia, to znaczy, że zostały źle założone. Nitkowanie jest więc także dobrym sposobem na sprawdzenie, czy mamy prawidłowe plomby - wyjaśnia prof. T. Konopka.

 

Specjaliści podkreślają, że rokowania w przypadku chorób przyzębia są lepsze, kiedy nie są one spowodowane czynnikami genetycznymi. Jeśli zaniedba się leczenie chorego przyzębia, można stracić nawet wszystkie zęby – i to już w wieku około czterdziestu lat. Im później podejmie się leczenie chorób dziąseł, tym będzie ono kosztowniejsze i bardziej skomplikowane.

- (...) a NFZ nie refunduje takiej terapii, więc pozostają gabinety prywatne lub ośrodki akademickie - mówi profesor T. Konopka.

Źródło: „Gazeta Wyborcza”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS