Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Kamień na psich zębach
  • 01-11-2010
 

 

 

 

 

 

 

Kamień nazębny na psich zębach potrafi być prawdziwą zmorą właścicieli: pupilowi zaczyna brzydko pachnieć z pyska, a na tkankach przyzębia - szczególnie w okolicach odkładania się złogów mineralnych - mogą pojawiać się stany zapalne. Co istotne, kamień odkłada się nie tylko na zębach starszych zwierząt, ale również zupełnie młodych. Najczęściej ta przypadłość dotyka rasy o niewielkich rozmiarach: yorki czy sznaucerki. Zdarza się, że twarde złogi mają już roczne psiaki, które dopiero niedawno wymieniły uzębienie z mlecznego na stałe.

Co weterynarze radzą, by kłopotów z kamieniem nazębnym było jak najmniej?

  • Konieczne mycie zębów – nie każdy pies to toleruje. Jeśli jednak jest taka możliwość, należy z niej skorzystać i umyć psu zęby, najlepiej raz dziennie. Nie używać do tego szczoteczki i pasty przeznaczonych dla ludzi, ale akcesoriów dla psów.

  • Kupować gryzaki – najlepiej te z enzymami uniemożliwiającymi rozwój bakterii. Produkty takie można kupić jedynie w lecznicach. W sklepach dostaniemy gryzaki z chlorofilem, który neutralizuje nieświeży oddech.

  • Stosować specjalne płyny wlewane do wody, którą pije pies. Środki te neutralizują brzydki zapach z psiego pyska i przywracają jamie ustnej pupila właściwe pH, przez co rozmnażanie się bakterii jest utrudnione.

  • Usuwać kamień nazębny, którego sporo nagromadziło się na szkliwie. Zabieg ten przeprowadza się w znieczuleniu częściowym. Specjalista usuwa kamień za pomocą ultradźwięków, a następnie poleruje zęby. „Nie bójmy się tego zabiegu. Zdecydowanie większą szkodą dla psa jest pozostawienie go z kamieniem nazębnym; będą mu się psuły zęby, wypadały, nie będzie mógł gryźć” - pisze Joanna Helak, lekarz weterynarii w swoim artykule w „Dzienniku Polskim”.

Źródło: „ Dziennik Polski”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS