Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Kiedy zębina jest nadwrażliwa
  • 23-04-2010
 

 

 

Nadwrażliwość zębów pojawia się bardzo często w schorzeniach dotykających przyzębie. Choroby jamy ustnej doprowadzają do zniszczenia otaczających ząb tkanek i w rezultacie do utraty zębów – nawet tych zdrowych. Z badań wynika, że niepodjęcie leczenia periodontologicznego skutkuje ponad trzykrotnie częściej utratą zębów na skutek choroby, niż ma to miejsce w przypadku, kiedy schorzeniami przyzębia zajmuje się fachowiec. Wyniki badań wskazują też na fakt, iż osoby z chorym przyzębiem często skarżą się na ból zębów spowodowany czynnikami fizycznymi: ciepłem, zimnem lub kwaśnym smakiem. Ocenia się, że ok. 98% chorych odczuwa wówczas ból. Najczęściej wrażliwość zębiny ujawnia się po 30 roku życia, a więc w czasie, gdy zaczynają dokuczać choroby przyzębia. Osoby starsze odczuwają dyskomfort i ból słabiej niżeli młodsi – wynika to z faktu, iż z wiekiem obniża się ukrwienie tkanek przyzębia, zmniejsza się aktywność włókien nerwowych i grubość kości szczęk oraz odkłada się wtórna zębina.


 

By wyleczyć wrażliwość zębiny konieczne jest podjęcie działań likwidujących złogi nazębne, które są siedliskiem bakterii, i które są bezpośrednim czynnikiem powodujących stany zapalne tkanek przyzębia. Paradoksalnie: usuwanie złogów w celu wyleczenia choroby przyzębia i tym samym bólu powodowanego wrażliwą zębiną, może powodować uwrażliwienie zębiny. Jest to jednak zjawisko przemijające, spowodowane tym, że podczas usuwania złogów nazębnych odsłaniane są kanaliki zębinowe. To zaś powoduje, że zęby stają się bardzo wrażliwe na bodźce zewnętrzne. Ważne, by zabieg oczyszczania zębów ze złogów nie trwał zbyt długo – naukowcy zaobserwowali bowiem współzależność między czasem trwania zabiegu a czasem trwania bólu odczuwanego po zabiegu.

Specjalista w leczeniu wrażliwości zębiny może albo spróbować zahamować przewodzenie bodźców nerwowych z zebiny (stosuje się tu preparaty z solami potasu lub stymulację laserem), albo użyje metod mechanicznych, które zamkną otwarte kanaliki zębinowe (polerowanie, lakierowanie), bądź wzmocnią warstwę mineralną zębów (preparaty z fluorem).


 

Dla pacjenta liczy się efekt, czyli usunięcie wrażliwości zębiny i towarzyszącego jej bólu. W przypadku wrażliwości zębów spowodowanej chorobami przyzębia nie da się tego uzyskać bez podjęcia leczenia schorzenia, które doprowadziło do uwrażliwienia zębiny. Dlatego nie uniknie się interwencji stomatologa lub periodontologa.

Źródło: „Nowa Stomatologia”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS