Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Wybielanie w pytaniach i odpowiedziach
  • 04-03-2010
 

  • Dlaczego zęby żółkną i pojawiają się na nich przebarwienia?

    Przebarwienia zębów to skutek odkładania w porach szkliwa i kanalikach zębinowych osadów z pokarmów, kawy, herbaty czy kolorowych napojów. Kolor zębów zależy od genów, zmienia się też z wiekiem. Szybciej żółkną zęby starte, ponieważ nieosłonięta zębina łatwo chłonie barwniki. Na dziecięcych zębach przebarwienia mogą być efektem przyjmowania niektórych lekarstw – podawanych maluszkowi w pierwszych latach jego życia lub przyjmowanych jeszcze przez matkę w czasie ciąży.

  • Jak w warunkach domowych dbać o zęby, aby jak najdłużej były białe?

    Podstawą zachowania pięknego koloru zębów jest systematyczna i dokładna higiena jamy ustnej. Dzieciom zęby powinni myć rodzice – nawet uczniowi podstawówki warto od czasu do czasu porządnie wyszczotkować wieczorem zęby. Ważne jest też, by unikać nadmiaru mocnej kawy i herbaty.

  • Czy wybielające pasty, gumy i paski można stosować bez ograniczeń?

    Jeśli stosuje się środki do użytku domowego, są one bezpieczne; aczkolwiek zalecane jest, aby pastę wybielającą stosować naprzemiennie ze zwykłą. Ważne jest, by szczotkowanie zębów przeprowadzać prawidłowo, a więc ruchami wymiatającymi, i by operacja ta nie była przeprowadzana zbyt intensywnie ani w poprzek zębów. Może to bowiem doprowadzić do odsłaniania szyjek zębowych i powstawania ubytków klinowych.

  • Jak można usunąć przebarwienia w gabinecie lekarskim?

    Proces przebiega etapami: najpierw usuwany jest osad i płytka bakteryjna. Dopiero potem specjalista nakłada na zęby preparat wybielający i kieruje nań silne światło, które aktywuje składniki preparatu. Lepiej, by światło emitowały lampy diodowe niż halogenowe. Te pierwsze nie nagrzewają pola zabiegowego i dają mocniejsze światło.

  • Jakie efekty można osiągnąć podczas takiego zabiegu?

    Wszystko zależy od koloru zębów: jeśli są jasne, uda się je wybielić o 1 – 2 tony. Wybielanie zębów ciemniejszych daje efekt w postaci szkliwa jaśniejszego o 2,5 – 3 tony.

  • Czy można wybielać martwe zęby?

    Kolor martwych zębów tworzą produkty rozkładu krwi, preparaty używane kiedyś do wypełniania kanałów, lub miazga zgorzelinowa. Ząb trzeba otworzyć, oczyścić, poprawić leczenie kanałowe i ulokować preparat wybielający we wnętrzu zęba. Całość zamyka się opatrunkiem. Po kilku dniach zostaje on zdjęty, a preparat wybielający - usunięty. Następnie dentysta zakłada wypełnienie. Martwe zęby nie są dobrymi obiektami do wybielania – ich brzydki kolor wraca po jakimś czasie. W tym przypadku najskuteczniejszą metodą zachowania ładnej barwy zęba jest wykonanie wkładu koronowo-korzenowego i nałożenie ceramicznej korony.

  • Ponoć po usuwaniu przebarwień przez trzy dni należy stosować specjalną dietę...

    Tak, ponieważ w tym czasie zęby szczególnie łatwo chłoną barwniki. Należy unikać kolorowych produktów spożywczych i napojów. Warto w tym czasie stosować pastę wybielającą, która – jeśli zdarzy się nam zjeść coś kolorowego – usunie barwnik, zanim wniknie on w szkliwo.

  • Kiedy wybielanie może być szkodliwe?

    Kiedy stosujemy środki pochodzące z niepewnego źródła. Zabieg wybielania przeprowadzony u profesjonalisty jest bezpieczny.

  • Na ile skuteczne są domowe metody wybielania, jak czyszczenie sodą, solą, sokiem z cytryny lub węglem drzewnym?

    Stosowanie ich przez dłuższy czas może doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia szkliwa. Zawarte np. w soku z cytryny naturalne kwasy owocowe rozpuszczają zewnętrzną warstwę szkliwa, co osłabia tę najtwardszą tkankę w ludzkim ciele.

  • Wielu z nas z zachwytem patrzy na piękne zęby hollywoodzkich gwiazd. Czy taki efekt można osiągnąć bez protetyki?

    Amerykanie dbają o zęby – ich piękny wygląd to głównie zasługa profilaktyki. Stosują ogromne ilości preparatów wybielających. Piękny uśmiech to dziś wizytówka człowieka – tam, gdzie są ubytki, pomocą posłuży protetyk i implantolog.

Źródło: „Express Ilustrowany”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS