Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Nie wszystko od razu
  • 29-07-2009
 


 

Niektórzy pacjenci są przekonani, że w ciągu jednej wizyty u stomatologa, na której będą likwidowane przebarwienia zębów, odzyskają piękny uśmiech. To nieporozumienie.

- Wybielanie zębów to jednak ingerencja substancji w szkliwo. Które może, choć nie musi, być osłabione po takim zabiegu, dlatego uznaje się, że trzeba odczekać mniej więcej dwa - trzy tygodnie, aby dać zębom czas na rekonwalescencję. Taka kwarantanna dotyczy wszystkich zabiegów, również zakładania opatrunków czy wypełnień – wyjaśnia dr Piotr Pawłowski, właściciel łódzkiej kliniki Estetica.

Dopiero po zakończeniu okresu ochronnego po wybielaniu zębów, można poddawać się dalszemu upiększaniu uśmiechu – np. poprzez nałożenie licówek na powierzchnię szkliwa.

Za to przed wybielaniem zębów należy wyleczyć wszystkie ubytki.

- Atakująca ząb próchnica pozbawia go ochronnej warstwy szkliwa i przez to odsłania miazgę. Ta nie może mieć kontaktu z substancją aktywną preparatu wybielającego, bo doszło by do podrażnienia a nawet stanu zapalnego – tłumaczy dr Pawłowski.

Pogląd, iż po wybielaniu pacjenta czeka wymiana starych plomb na nowe nie w każdym przypadku ma rację bytu.

- Obecnie - o czym nie wszyscy wiedzą - już nawet widoczne wypełnienia przednich zębów nie dyskwalifikują przed wybielaniem. Jeśli różnica będzie zauważalna, wypełnienie można wymienić na jaśniejsze o kilka tonów – mówi dr Pawłowski.


 

Osoby, których szkliwo ma dużą powłokę, jest bez kropeczek, smug czy plam, oraz bez szczelin i pęknięć, mogą bez obaw poddawać się rozjaśnianiu koloru zębów. Wybielania zębów nie powinny natomiast wykonywać kobiety w ciąży.

- (…) ale chodzi tu raczej o profilaktykę i przysłowiowe „dmuchanie na zimne" niż jakieś konkretne przeciwwskazania medyczne – zauważa dr Pawłowki

Zębów nie wybiela się też dzieciom i młodzieży. Pierwsze wybielanie można wykonać dopiero po kończeniu 18 r.ż. - ponieważ im wcześniej zacznie się rozjaśniać zęby, tym podda się większej liczbie zabiegów.

Źródło: „Gazeta Wyborcza”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS