Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Dieta a kolor plomb złożonych
  • 29-04-2009
 

 


Z przeprowadzonych badań wynika, że dieta i znajdujące się w pożywieniu naturalne barwniki wpływają z czasem na zmianę pierwotnego koloru wypełnień stomatologicznych. Powstają wówczas przebarwienia zębów w miejscach, gdzie założona jest plomba. Badaniom poddano trzy rodzaje złożonych materiałów wypełniających, stosowanych powszechnie przez stomatologów. Materiały złożone to wypełnienia o niejednolitej budowie chemicznej, które - pomimo wszystkich swoich zalet - mają tę wadę, że po utwardzeniu dochodzi z czasem do powolnego ubytku tworzących je składników organicznych i mineralnych. Wpływa to na strukturę wypełnienia, szczelność jego przylegania i zdolność zachowania pierwotnej barwy.

 

10 badanych próbek po utwardzeniu poddano badaniu kolorymetrycznemu z użyciem spektrofotometru. Następnie 5 z nich moczono przez 24 godziny w czerwonym winie, a 5 w naparze kawy czarnej. Ponowne badanie kolorymetryczne wykazało zmiany barwy we wszystkich próbkach. W każdym przypadku następował spadek jasności próbki. Kontakt z kawą powodował dodatkowo wzrost nasycenia barwy żółtej oraz czerwonej. Czerwone wino wpływało na spadek intensywności barwy żółtej; wzmocnieniu ulegała natomiast barwa czerwona.

 

Zmiany koloru potwierdzone badaniem kolorymetrycznym mogą być na tyle istotne, że staną się uchwytne dla ludzkiego oka. Amatora czerwonego wina lub kawy zdradzić więc mogą różnice w kolorze między plombą a naturalną tkanką zęba. Z czasem różnice barw mogą stać się tak istotne, że pojawi się uczucie dyskomfortu, wynikające ze świadomości, iż zęby nie mają jednolitego koloru.

Wybielanie zębów nie wyrówna koloru zębów z przebarwionymi plombami - rozjaśni jedynie odcień naturalnych tkanek. Dentyści zauważają, że pacjenci często wówczas podejmują decyzję o wymianie przebarwionych plomb. Jednak, o ile wymiana przebarwionych plomb nie jest konieczna (bo np. znajdują się w niewidocznej podczas uśmiechu części uzębienia), nie powinno się jej przeprowadzać. Zabieg wiąże się bowiem ze spiłowaniem zdrowej tkanki zęba - koniecznym by osadzić nowe wypełnienie. Przed podjęciem decyzji o wymianie wypełnienia ze względów estetycznych warto rozważyć korzyści i ewentualne straty – stałe zęby mamy przecież tylko jedne.

Źródło: „Nowa Stomatologia”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS