Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Zmiany w zębach osób starszych
  • 22-05-2023
 

 

 

 

 

 

 

Proces starzenia się organizmu jest nieunikniony i nieodwracalny. Zmiany, jakie zachodzą w tym czasie, naznaczają wszystkie struktury i narządy ustroju. Odnotowuje się je również w obszarze jamy ustnej, w tym – na zębach.

W wyniku starzenia się zmianom podlegają:

  • kształt i kolor zębów;

  • struktura szkliwa, zębiny, cementu korzeniowego i miazgi.

Z biegiem lat zęby stają się coraz bardziej matowe, ciemniejsze i tracą charakterystyczną dla nich przezierność. Mogą również pojawiać się rozmaite przebarwienia, które są wynikiem stosowania używek, leków bądź zaniedbań higienicznych; ich przyczyną może być również kumulowanie się w organizmie jonów metali, takich jak miedź, żelazo, ołów, cyna.

Zęby osób starszych stają się również bardziej wyrównane na swoich powierzchniach żujących – to wynik wieloletniego ścierania się twardych tkanek. Mogą też stać się bardziej kruche i mniej odporne na urazy mechaniczne, gdyż z wiekiem zmniejsza się ilość składników mineralnych w organizmie, a to prowadzi do demineralizacji twardych tkanek zęba, takich jak szkliwo czy zębina.

Ponieważ w miazdze dochodzi do zmniejszenia ilości naczyń krwionośnych, tkanka ta może być słabiej ukrwiona, a przez to gorzej odżywiona i dotleniona, co odbije się negatywnie na ogólnej kondycji zdrowotnej zęba i jego odporności na choroby.

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS