Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Dlaczego leki szybko wchłaniają się przez śluzówkę jamy ustnej?
  • 22-06-2022
 

 

 

 

 

 

W obrębie jamy ustnej istnieją korzystniejsze warunki do wchłaniania się leków od tych, które panują w przewodzie pokarmowym. Wynika to z faktu, że tkanki znajdujące się pod śluzówką jamy ustnej są bardzo dobrze ukrwione. Stopień i szybkość wchłaniania leków przez śluzówkę jamy ustnej zależą wprawdzie od grubości i stopnia zrogowacenia tej tkanki (powoduje to zmiany w przepuszczalności dla wody i substancji terapeutycznych), a także od stopnia ukrwienia błony śluzowej, jednak z uwagi na cienkość śluzówki wchłanianie następuje tutaj bardzo szybko.

Leki wchłaniają się przez śluzówkę jamy ustnej z wykorzystaniem zjawiska dyfuzji biernej, a niektóre cząsteczki przenoszone są przy udziale transportu aktywnego.

Dzięki szybkiemu wchłanianiu się leku w jamie ustnej substancja terapeutyczna bardzo szybko może osiągnąć pożądane wysokie stężenie we krwi i wywołać określony efekt leczniczy. Ponadto brak kontaktu z sokami trawiennymi w układzie pokarmowym powoduje, że składniki lecznicze przedostają się do krwiobiegu w nienaruszonym stanie.

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS