Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Alkohol – jak szkodzi zdrowiu jamy ustnej?
  • 15-12-2021
 

 

 

 

 

 

Alkohol, szczególnie wysokoprocentowy, ma negatywny wpływ na tkanki. Wykazuje działanie toksyczne i kontaktowe – bezpośrednie oraz pośrednie.

W pierwszej kolejności i bezpośrednio uszkadza śluzówkę jamy ustnej. Staje się ona podrażniona, zwiększa się jej przekrwienie, dochodzi do obrzęku, a następnie do degeneracji komórek nabłonkowych. Mogą pojawić się również owrzodzenia śluzówki jamy ustnej. Alkohol pośrednio szkodzi tkankom jamy ustnej w taki sposób, że kiedy przedostanie się już do krwiobiegu, wraz z krwią ponownie dociera do tkanek obszaru oralnego i ma na nie negatywny „od wewnątrz”. Przyczynia się bowiem do strukturalnych zmian w komórkach śluzówki jamy ustnej oraz skutkuje uszkodzeniem organelli, w tym tak istotnych, jak mitochondria i retikulum endoplazmatyczne, które są silnie zaangażowane w najważniejsze etapy metabolizmu komórkowego.

Alkohol zaburza również wydzielanie śliny – co negatywnie przekłada się na zachowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej – a także powoduje zmiany w pracy, strukturze i wielkości ślinianek. W stężeniu 96% alkohol ostatecznie prowadzi do zmian martwiczych i owrzodzeń w obszarze jamy ustnej.

Choć niektóre szkody spowodowane przez sporadyczny kontakt tkanek z alkoholem są odwracalne, to już nadużywanie trunków nieuchronnie prowadzi do trwałych nieprawidłowości, a także znacząco sprzyja rozwojowi nowotworów jamy ustnej.


 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS