Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Ozon w stomatologii – jak w niszczy wirusy, bakterie i grzyby?
  • 16-11-2021
 

 

 

 

 

 

Ozon jest trójatomową odmianą tlenu. Jego cząsteczki są niestabilne i przy kontakcie ze składnikami, które budują komórki bądź tkanki ulega rozpadowi na cząsteczkę tlenu i aktywny chemicznie wolny rodnik tlenowy. To właśnie zjawisko wykorzystuje się do niszczenia drobnoustrojów patogennych – także powodujących zakażenia w stomatologii.

Z badań wynika, że silne utleniające właściwości ozonu są kluczem do zrozumienia jego zdolności do niszczenia bakterii i wirusów. Kiedy bowiem cząsteczka ozonu poprzez przyciąganie elektrostatyczne wchodzi w kontakt z bakterią, uwolniony zostaje aktywny tlen, który uszkadza ścianę komórkową bakterii. Następnie dochodzi do utlenienia fosfolipidów, z których zbudowana jest błona komórkowa, Prowadzi to do zmian biochemicznych w błonie oraz hamuje aktywność enzymów i białek biorących udział w transporcie przezbłonowym. Ponadto uszkodzony zostaje materiał genetyczny w postaci DNA bakteryjnego, który niczym nieosłonięty pływa swobodnie w cytoplazmie.

W przypadku wirusów ozon niszczy otoczkę tego czynnika zakaźnego zbudowaną z nienasyconych kwasów tłuszczowych, a wolne rodniki ozonowe wynikają do wnętrza wirusa, doprowadzając do zahamowania aktywności znajdującego się tam materiału genetycznego. Z kolei u grzybów – patogenów jamy ustnej – ozon potrafi niszczyć ścianę komórkową, ponieważ brakuje w niej cholesterolu.

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS