Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Jak zapalenie przyzębia niszczy tkanki?
  • 28-08-2020
 

 

 

 

 

 

  • Faza pierwsza – nie ma widocznych objawów, jednak w badaniu histopatologicznym można stwierdzić symptomy typowe dla zapalenia dziąseł; zwiększa się też liczba białych krwinek odpowiedzialnych za powstawanie reakcji zapalnej oraz liczba limfocytów.

  • Faza druga – to inaczej faza wczesna. Rozpoczyna się po upływie 4-7 dni i przebiega już z widocznymi objawami, do których należą przekrwienie dziąseł i obrzęk. W badaniu histopatologicznym stwierdza się obecność licznych grup krwinek białych oraz limfocytów.

  • Faza trzecia – zwana też przewlekłym zapaleniem dziąseł. Objawia się zmianą zabarwienia dziąsła wskutek zastoju w krążeniu oraz utrudnionym odpływem krwi żylnej i w związku z tym niedotlenieniem tkanek. Typowym objawem dla tej fazy jest występowanie samoistnych krwawień. W badaniu histopatologicznym przeważają komórki plazmatyczne, czyli takie, które zdolne są do bezpośredniej produkcji przeciwciał.

  • Faza czwarta – tzw. faza zaawansowanej destrukcji tkanek. To etap zniszczenia wszystkich struktur przyzębia. Stan zapalny dziąsła przechodzi wówczas w stan zapalny przyzębia i obejmuje kości wyrostka zębodołowego, w efekcie czego dochodzi do powolnego niszczenia tkanki kostnej. W badaniu histopatologicznym przeważają komórki plazmatyczne oraz przeciwciała.

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS