Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Choroby przyzębia – agresywne schorzenia u młodych
  • 17-07-2018
 

 

 

 

Schorzenia przyzębia dzieci i młodzieży są groźne, gdyż przebiegają szybciej i burzliwej niż u osób dorosłych. Jeżeli nie będą odpowiednio leczone, mogą zaatakować i zniszczyć kości przyzębia. Ponieważ to w nich są osadzone zęby, efektem niszczycielskiego procesu będzie ruchomość zęba, a w najgorszym wypadku jego utrata – czyli efekt identyczny, jak w przypadku paradontozy u osób dorosłych. Paradontoza wymaga sprawnego leczenia antybiotykiem lub zabiegów chirurgicznych. To zaawansowana forma schorzenia przyzębia. Jest to znacznie poważniejsza choroba niż zapalenie dziąseł, a ze względu na swoją agresywność w krótkim czasie może doprowadzić do znacznej utraty kości wyrostka zębodołowego nawet jej zaniku. Powoduje też zniszczenie aparatu więzadłowego, który utrzymuje ząb w przyzębiu.

Powodem zapalenia przyzębia w młodzieńczym wieku zazwyczaj są zaburzenia odpornościowe, które powstają w odpowiedzi na czynnik infekcyjny. Przebieg schorzenia mogą przyspieszać: zła higiena jamy ustnej, choroby ogólnoustrojowe, takie jak na przykład białaczka czy cukrzyca, oraz podatność genetyczna na tego typu choroby. Agresywne zapalenie przyzębia może być zlokalizowane lub uogólnione. To pierwsze zazwyczaj dotyczy szóstek oraz siekaczy i występuje miejscowo. Przy zapaleniu uogólnionym zmiany chorobowe dotyczą większej liczby zębów. Dzieci i młodzież, którzy przeszli zapalenie przyzębia, muszą pozostawać pod opieką periodontologa do końca życia.

 

Choroby przyzębia najczęściej manifestują się krwawieniem z dziąseł. Początkowo pojawia się ono podczas szczotkowania i nitkowania, a później już samoistnie. Dziąsła stają się obrzęknięte, tkliwe i jaskrawoczerwone. Następuje ich recesja, czyli cofnięcie się i obnażenie wrażliwych szyjek zębowych. Charakterystycznym objawem jest też nieświeży oddech, który nie ustępuje po umyciu zębów. Czasem choroby przyzębia w młodzieńczym wieku przebiegają bezobjawowo, a zostają wykryte dopiero przez przypadek, na przykład podczas kontrolnej wizyty u dentysty czy przed leczeniem ortodontycznym. W ciężkich przypadkach, poza antybiotykami, wykonywane są zabiegi chirurgiczne służące rekonstrukcji uszkodzonych tkanek. Wykorzystywany jest też małoinwazyjny system Vector bazujący na ultradźwiękach oraz drobnych cząsteczkach hydroksyapatytu. Urządzenie to służy do dezynfekcji tkanek, usuwania złogów poniżej linii dziąseł i oczyszczania kieszonek dziąsłowych. W ten sposób łagodzi się stany zapalne i uniemożliwia postęp choroby bez potrzeby interwencji chirurgicznej.

Trzeba pamiętać, że jeśli zapalenie przyzębia przyjmuje ciężką postać paradontozy, szczególnie takiej, która jest oporna na leczenie, bardzo ważne jest, aby monitorować zdrowie ogólne młodego człowieka, gdyż bakterie, które powodują zapalenie przyzębia, są bardzo agresywne i potrafią przedostać się do krwiobiegu i zainfekować bardzo odległe narządy, a nawet doprowadzić do sepsy.

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS