Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Z wybielaniem zębów przez wiek
  • 05-04-2018
 

 

 

Wybielanie zębów nie jest wynalazkiem XX-wiecznym. Przebarwienia zębów próbowano usuwać już w starożytności i średniowieczu. Oczywiście, metodami, które wówczas wydawały się najlepsze do przeprowadzenia tego typu zabiegu. A były one różne, bo w celu wybielenia szkliwa zęby traktowano:

  • substancjami niebezpiecznymi dla zdrowia i tkanek: wapnem chlorowanym, cyjankiem potasu czy kwasem siarkowym;

  • w XIX wieku nieco łagodniej: roztworami kwasów (octowego, szczawiowego, chlorowodorowego), chlorkami, nadtlenkiem sodu lub wodoru; w połowie tego stulecia do wybielenia zębów z martwą miazgą wykorzystano chlor;

  • w XX wieku: dokładnie w 1918 r. do wybielenia zęba martwego zastosowano po raz pierwszy lampę UV i działanie prądu, a od połowy tego stulecia w użyciu był nadtlenek wodoru.

Nadtlenek wodoru jest stosowany do dziś, wraz z mocznikiem. Od końca lat 80. XX wieku do użytku wszedł nadtlenek karbamidu i formowana próżniowo łyżka – dzięki czemu wybielanie zębów już w następnej dekadzie można było zacząć praktykować poza gabinetem (pacjent korzystał z niego w domu, stosując metodę nakładkową). Rozwój technologii sprawił, że wybielanie zębów coraz częściej odbywało się poza gabinetem: na rynku pojawiły się paski do wybielania nasączane nadtlenkiem wodoru i żele z nadtlenkiem karbamidu.

Warto pamiętać, że pomimo udogodnień i bezpieczeństwa środków do samodzielnego stosowania przez pacjentów, wybielanie zębów nadal pozostaje procesem czysto chemicznym. Z tego powodu, jeśli produkty do likwidacji przebarwień na szkliwie zostaną użyte niewłaściwie lub nieostrożnie, mogą uszkodzić lub podrażnić tkanki.

Źródło: Opracowanie własne

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS