Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Plomby, które naśladują naturę
  • 12-02-2018
 

 

 

 

Plomba bionaśladowcza to najnowszy sposób na wypełnianie ubytków w zębach. Udaje się dzięki nim odrestaurować nie tylko kształt, wielkość i estetykę zęba naturalnego, ale również jego wytrzymałość. W Polsce są już kliniki, które wykorzystują technikę bionaśladownictwa do kreowania pięknego uśmiechu u pacjentów.

Od tradycyjnych plomb kompozytowych wypełnienia biomimetyczne różnią się tym, że dzięki zbliżonym do naturalnych tkanek zęba właściwościom mechanicznym, w wypełnieniu nie powstają mikropęknięcia, w które mogłyby wnikać bakterie próchnicy i dalej niszczyć ząb.
- W materiale występują włókna polietylenowe, których używa się m.in. do produkcji kamizelek kuloodpornych, a do wypełnień używa się żywic mających m.in. właściwości antybakteryjne, które nie pozwalają na rozwój bakterii pod plombą. W rezultacie stosowane materiały wnikają w strukturę zębiny, czyli warstwę zęba leżącą bezpośrednio pod szkliwem, i łączą się z nią, odbudowując połączenia szkliwno-zębinowe – wyjaśnia Paweł Wiśniewski, lekarz stomatolog.

 

Trwałość plomb bionaśladowczych jest ponad dwukrotnie większa niż wypełnień kompozytowych. Jednak to, ile faktycznie czasu w jamie ustnej pacjentów plomba wytrzyma, zależy od użytkownika. Koszt wykonania plomby biomimetycznej jest ok. 2-3 razy wyższy od zwykłego kompozytu. Niemniej, z uwagi na długą trwałość i brak konieczności ponownego nawiercania zęba przy wymianie tej plomby, ostatecznie leczenie tego typu wypełnieniem może być bardziej opłacalne niż z wykorzystaniem tańszego ale mniej trwałego kompozytu.

Źródło: „Wprost”

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS