Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Przegląd samorządowych inicjatyw dla zębów
  • 03-01-2018
 

 

Samorządy lokalne chcą, aby młodsi i starsi mieszkańcy mieli zdrowe zęby. Inicjatyw lokalnych nie brakuje – i słusznie, bo aż 89 proc. 7-latków ma próchnicę, w 2012 roku czterech na pięciu 12-latków miało dziurawe zęby, a 4 lata później problem dotyczył już 85 proc. dzieci z tej grupy wiekowej.

  • Gmina Świdnica – w kolejnym już z rzędu roku samorząd postanowił przeznaczyć pieniądze na zapewnienie dzieciom darmowych wizyt u dentystów. W tym roku szkolnym programem objęto około 330 uczniów z klas III i V.

  • W Lublinie gabinety dentystyczne działają w 65 placówkach oświatowo-wychowawczych. Organizowanie ich w szkołach to inicjatywa lubelskiego oddziału NFZ i urzędu miasta, który dofinansowuje leczenie nieopłacane przez fundusz.

  • We Wronkach, gdzie próchnica stanowi największy problem zdrowotny gminy, zdecydowano się na realizację programu profilaktycznego z zakresu zapobiegania tej chorobie. W okresie od września 2016 r. do maja 2017 r., wzięło udział prawie 1400 dzieci z zerówek i klas I—VI.

  • W gminie Świdnica w ostatnich latach realizowane były badania przesiewowe w zakresie profilaktyki stomatologicznej i stanu uzębienia naszych dzieci. Wynik: ponad 80 proc. badanych uczniów ma próchnicę – co stało się impulsem do uruchomienia programu profilaktyki stomatologicznej dedykowanego dzieciom uczęszczających do szkół podstawowych. Celem było podniesienie świadomości uczniów, rodziców i nauczycieli w zakresie konieczności dbania o higienę jamy ustnej,a także redukcja kosztów leczenia w przyszłości i zachęcenie do częstszych wizyt u dentysty.

  • Siemiatycze – we wszystkich przedszkolach i szkołach miejskich prowadzono bezpłatne przeglądy zębów u 1200 dzieci w 2016 r. Przeglądy łączono z edukacją. Była to pierwsza w historii Siemiatycz tego typu akcja zainicjowana przez samorząd.

  • Piaseczno – tu zainwestowano w wygospodarowanie pomieszczenia w wyremontowanej szkole w Zalesiu Górnym z przeznaczeniem na gabinet stomatologiczny. Pieniądze przeznaczono również na zaopatrzenie w sprzęt i specjalistyczne wyposażenie gabinetu.

  • W Lublinie postanowiono wdrożyć program profilaktyki stomatologicznej z uwagi na ograniczenie kontraktowania usług stomatologicznych w gabinetach szkolnych przez NFZ.

Źródło: „Wspólnota”

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS