Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Probiotyki kontra organizmy powodujące choroby jamy ustnej
  • 23-05-2017
 

 

 

 

Probiotyki to żywe organizmy, które – zastosowane w odpowiednich dawkach – wspomagają zdrowie ogólne i działanie systemu immunologicznego. Naukowcy już w XX wieku interesowali się wpływem probiotyków na zdrowie jamy ustnej. Z wielu przeprowadzonych badań naukowych wysnuć można wniosek, że organizmy te korzystnie wpływają na kondycję dziąseł, zębów i śluzówki – poprzez ograniczenie aktywności bakterii powodujących choroby jamy ustnej.

  • Próchnica – badania w tym kierunku prowadzi się od lat 50. XX wieku. Okazało się, że probiotyki korzystnie wpływają na zmniejszenie populacji bakterii Streptococcus mutans – gatunku w największym stopniu odpowiedzialnego za rozwój niszczących zmian w szkliwie. Ponadto ograniczają namnażanie się tych gatunków bakterii z rodzaju Lactobacillus, które biorą udział w tworzeniu płytki nazębnej oraz uczestniczą w procesie rozwoju już istniejącej próchnicy. Korzystne działanie przeciwpróchnicowe wykazano dla bakterii Lactobacillus reuteri oraz Streptococcus salivarius.

  • Choroby przyzębia – były pierwszymi schorzeniami, w których badano przydatność probiotyków. Pionierskie prace dotyczyły bakterii Lactobacillus acidophillus. Okazało się, że bakteria ta bardzo dobrze wpływa na poprawę stanu zdrowia przyzębia. Obecnie w leczeniu schorzeń tego obszaru jamy ustnej stosuje się gatunki takie, jak L. reuteri, L. brevis, L. casei Shirota, L. salivarius oraz Bacillus subtilis. Mikroorganizmy te zmniejszają krwawienie z dziąseł, redukują ilość cytokin zapalnych, a suplementacja probiotyku opartego na L. salivarius i ordynowanego w postaci tabletek bardzo dobrze wpływa na redukcję patologicznych kieszonek dziąsłowych i jest szczególnie korzystna u palaczy.

  • Choroby wywołane przez grzyby Candida – wpływ probiotyków nie jest tu jeszcze dobrze znany, ale wiadomo, że i w tym obszarze preparaty mogą okazać się pomocne, szczególnie w przypadku osób starszych. Potwierdzają to wyniki badania, w którym seniorzy otrzymywali bakterie L. rhamnnosus i Propionibacterium freudenreichii w serze. Odnotowano spadek liczby patogenów, ale nie notowano jednak cofania się zmian grzybiczych. To samo badanie przeprowadzone na grupie młodszych osób nie wykazało różnic między grupą kontrolną a badaną.

Możliwe, że probiotyki będą też pomocne w leczeniu halitozy, czyli nieprzyjemnego oddechu – z badań wynika, że ich stosowanie zmniejszało ilość lotnych związków siarki w wydychanym powietrzu.

Źródło: Opracowanie własne


 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS