Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Efekt Godona – kiedy szkodzi ząb, którego już nie ma
  • 15-05-2017
 

 

 

Ekstrakcja zęba i niewypełnienie luki po nim prowadzi do tzw. efektu Godona. Polega on na tym, że zęby, które pozostały w łuku, zaczynają wychylać się w kierunku luki. Dzieje się tak, ponieważ poprzez usunięcie zęba znikło podparcie, dzięki któremu zęby utrzymywały się w równym szeregu.

- Nawet pojedynczy ubytek zaburza rozkład sił w jamie ustnej. Mięśnie nagle muszą być bardziej zaangażowane w proces żucia, w efekcie czego bardziej się napinają i szybciej męczą. Idzie to w parze także z przeniesieniem ciężaru na przednie zęby. Konsekwencją tego jest przeciążenie stawu skroniowo-żuchwowego, tak jak ma to miejsce przy chorobie okluzyjnej, która jest często skutkiem nieleczonego ubytku – mówi dr Romana Markiewicz, stomatolog.

Przesunięcia zębów i wynikające z tego zaburzenia rozkładu sił mogą powodować dyskomfort, który czasem może być odczuwany jako ból z okolicy zębodołu, w którym zęba już przecież nie ma, lub jako ból ucha, szyi czy głowy.

Przedłużający się stan nierównowagi sił i wykoślawiania zębów w dalszej konsekwencji doprowadza do rozwoju wady zgryzu i nasilonego niszczenia uzębienia, które pozostało w jamie ustnej. Równowagę w układzie stomatognatycznym przywraca dopiero wypełnienie luki po zębie, czyli leczenie protetyczne. Jeśli ze wstawieniem protezy będziemy zwlekać, trzeba będzie dodatkowo podjąć leczenie periodontologiczne oraz ortodontyczne.

Źródło: „Polska The Times”

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS