Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Choroby tarczycy a zdrowie jamy ustnej
  • 19-10-2016
 

 

 

 

Ryzyko chorób jamy ustnej wzrasta przy chorej tarczycy. Sytuację tę może spowodować zarówno nadczynność, jak i niedoczynność tego gruczołu. Niedomagania tarczycy mogą skutkować w jamie ustnej takimi schorzeniami, jak:

  • zapalenie przyzębia – z wypadaniem zębów włącznie;

  • choroby dziąseł;

  • zespół suchości błony śluzowej, pieczenia jamy ustnej (BMS - Burning Mouth Syndrome);

  • częste infekcje bakteryjne;

  • szybko postępująca próchnica.

Może też pojawić się makroglozja, czyli powiększenie języka

Choroby przyzębia częściej trafiają się osobom z nadczynnością tarczycy.

– Jeśli mamy zdiagnozowaną nadczynność, częściej powinniśmy poddawać się zabiegowi usuwania kamienia nazębnego tj. skalingowi. W ten sposób pozbędziemy się chorobotwórczego kamienia. Kluczowa jest także higiena, której podstawowym elementem powinny być pasty do zębów bogate w fluor, które remineralizują mikroubytki – mówi dr Romana Markiewicz, dentystka.

Nadczynność tarczycy powoduje też, że organizm zaczyna pozbywać się wapnia i fosforu, co osłabia kości, powoduje ich kruchość i łamliwość oraz prowadzi do wypadania zębów z przyzębia. Jeśli osoba z nadczynnością tarczycy chce skorzystać z zabiegu implantologicznego, poza wyregulowaniem pracy gruczoły tarczycowego konieczne będzie odtworzenie kości i wyleczenie osteoporozy. Wskazana jest też suplementacja wapniem i fosforem oraz witaminami D i K, które ułatwiają remineralizację kości.

Niedoczynności tarczycy może z kolei towarzyszyć wspomniany wyżej zespół pieczenia jamy ustnej BMS.

- BMS u osób z niedoczynnością jest schorzeniem wtórnym. Oznacza to, że jego terapia powinna objąć przede wszystkim leczenie niedoczynności tarczycy, a także wykluczenie innych przyczyn: psychogennych, gastrologicznych, neurologicznych czy alergicznych. W celu zmniejszenia objawów można jednak wprowadzić leczenie łagodzące – mówi dr R. Markiewicz.

Leczenie łagodzące polega na przyjmowaniu witamin z grupy B oraz stosowaniu płukanek i innych środków, które nawilżają śluzówkę, pokrywają ją cienkim filmem ochronnym i zwiększają wydzielanie śliny. Wykorzystuje się tu łagodzące działanie siemienia lnianego, kwiatu malwy czy rumianku. Konieczna będzie także modyfikacja diety i wyeliminowanie ostrych przypraw, a w razie zaostrzenia się objawów – stosowanie środków miejscowo znieczulających.

Źródło: “Polska Głos Wielkopolski”

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS