Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Wielkopolskie badania w kierunku nowotworów
  • 27-06-2016
 

 

 

 

W Wielkopolsce od lata do jesieni 2016 r. będą trwały badania w kierunku wczesnego wykrywania nowotworów języka, gardła i krtani. Profilaktyka w postaci szybkiego wykrycia i skierowania na leczenie jest w przypadku tych chorób bardzo istotna, ponieważ należą one do najgorzej wykrywalnych nowotworów. To powoduje, że często kończą się śmiercią, a co drugi chory nie przeżywa 5 lat.

Co roku wykrywa się ok. 11 tys. przypadków tych nowotworów. Ok. 2/3 pacjentów trafia do lekarza ze stadium zaawansowanym, co zdecydowanie pogarsza rokowania.

Późne wykrywanie nowotworów głowy i szyi jest tak dużym problemem, że europejscy eksperci opracowali program „Make Sense” („Zrób to z głową”). Oparty jest m.in. na edukacji: pacjentów i środowiska medycznego.

–[edukacja – przyp. red.] To jeden z czterech filarów, na których opiera się cała akcja. Niepokojące objawy – chrypka, ból gardła, ból języka, trudności w przełykaniu – są często bagatelizowane nie tylko przez chorych, ale też samych lekarzy. Rak mylony jest najczęściej z infekcjami, zakażeniami bakteryjnymi, a nawet alergią. Najważniejsza dziś jest edukacja lekarzy rodzinnych, dentystów i farmaceutów – mówi prof. Wojciech Golusiński, przewodniczący Polskiej Grupy Badań Nowotworów Głowy, autor programu i laryngolog z Wielkopolskiego Centrum Onkologii.

 

Wielkopolska akcja kierowana jest do osób w wieku 40-60 lat, zameldowanych na terenie tego województwa, szczególnie z grup podwyższonego ryzyka, czyli nałogowych palaczy, nadużywających alkoholu, osób narażonych na zakażenie wirusem HPV. Osoby, które zdecydują się na udział w programie, najpierw skorzystają z konsultacji u lekarzy, a dopiero potem będą kierowane na badania.

Informacje na temat badań przekazuje Wielkopolskie Centrum Onkologii, tel. 61 88 50 729. Dane ośrodków, które wykonują badania, można znaleźć na stronie www.pngs.wco.pl

Źródło: „Gazeta Wyborcza”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS