Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Dlaczego więcej świadczeń w czasie ciąży?
  • 15-06-2016
 

 

 

 

 

W koszyku świadczeń gwarantowanych dla dorosłych więcej propozycji jest dla kobiet w ciąży oraz w okresie połogu niż dla pozostałych ubezpieczonych. Wynika to z rzeczywistych przesłanek i nie jest jedynie ekstra przywilejem dla pań oczekujących potomka i świeżo upieczonych mam.

W organizmie każdej kobiety w ciąży zachodzą znaczne zmiany hormonalne. Nie pozostaje to bez wpływu również na jamę ustną, która może stać się podatna na rozwój stanów zapalnych. Choroby przyzębia i dziąseł to częste przypadłości nękające panie oczekujące potomka. Ponadto kobieta w ciąży powinna szczególnie dbać o swoje zęby i przyzębie z uwagi na to, że bakterie powodujące próchnicę i zapalenie tkanek miękkich mogą przedostać się do krwiobiegu i nie tylko wywołać w dowolnym narządzie stan zapalny, ale mogą również zagrozić przebiegowi lub utrzymaniu ciąży.

Zdrowe zęby przyszłej mamy są również gwarantem zdrowia zębów dziecka – nie zapominajmy, że próchnica to choroba wysoce zakaźna. Wystarczy jeden całus lub podanie dziecku pokarmu łyżeczką, którą mama miała w ustach, aby doszło do przeniesienia bakterii niszczących szkliwo.


 

Kobieta w ciąży powinna być pod opieką ginekologa, ale też dobrze, jeśli będzie w stałym kontakcie ze stomatologiem. Idealna sytuacja to taka, w której opieka nad przyszłą mamą jest wspólną sprawą wszystkich zaangażowanych w ten proces specjalistów medycyny, a troska o prawidłowy przebieg ciąży staje się również procesem angażującym kobietę.

Plan opieki stomatologicznej zawsze należy konsultować z ginekologiem – ponieważ niektóre zabiegi, jak np. intensywne leczenie kanałowe, nie są wskazane w czasie ciąży. Jeśli jednak zachodzi konieczność ich przeprowadzenia, powinien o tym wiedzieć ginekolog prowadzący ciążę.

Kobiety w ciąży mogą liczyć w ramach opieki stomatologicznej refundowanej przez NFZ m.in. na:

  • leczenie kanałowe wszystkich zębów, a nie tak jak inni ubezpieczeni jedynie na leczenie od jedynki do trójki;

  • usunięcie złogów nazębnych, czyli kamienia nazębnego z całego uzębienia raz na pół roku (standardowo NFZ refunduje tę usługę raz na rok);

  • badanie kontrolne raz na kwartał.

Źródło: Opracowanie własne


 


 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS