Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Wynalazki do zarządzania próchnicą
  • 22-04-2016
 

 

 

 

Czy można uniknąć niepotrzebnego borowania? Okazuje się, że tak – bo próchnica, wbrew pozorom – potrzebuje kilku lat, konkretnie 4-8, aby przedrzeć się z warstwy zewnętrznej zęba do jego wnętrza. Tak wynika z 50-letnich badań, na które powołuje się prof. Wendell Evans z Uniwersytetu w Sydney, będący jednocześnie autorem unikatowego w skali świata Systemu Zarządzania Próchnicą (Caries Management System – CMS). System został opracowany w zeszłym roku. Warunkiem jego powodzenia jest wczesne wykrycie ogniska próchnicy, zalakierowanie newralgicznego obszaru preparatem z dużą ilością fluoru i monitorowanie stanu zęba. Testy przeprowadzone z udziałem ochotników wykazały, że konieczność borowania i zakładania plomby zmalała o 30-50 proc. w porównaniu do grupy kontrolnej. Faktem jest, że skuteczność CMS zależy najbardziej od zaangażowania samego zainteresowanego: czy będzie przestrzegał zalecenia regularnego szczotkowania zębów i zakazu picia słodkich napojów pomiędzy posiłkami.

 

Innym wynalazkiem, który ma ustrzec nas przed koniecznością borowania, jest EAER (Electrically Accelerated and Enhanced Remineralisation), czyli technika wzmocnionej i przyspieszonej elektrycznie remineralizacji zębów, którą wykorzystano w urządzeniu wynalezionym w 2014 r. w londyńskim King's College, dzięki któremu w oczyszczonym miejscu ubytku przy użyciu impulsów elektrycznych umieszcza się minerały mające za zadanie walkę z próchnicą poprzez odbudowanie szkliwa. Metoda ta ma być dostępna na rynku podobno w przyszłym roku. Jej atutem ma być przystępna cena.

 

W Polsce jest już dostępna metoda leczenia próchnicy bez borowania, zwana infiltracją, która powstała dzięki współpracy kliniki uniwersyteckiej Charité w Berlinie z Uniwersytetem w Kolonii. Zabieg trwa ok. kwadransa i polega na zablokowaniu rozwoju ubytku wykrytego we wczesnym stadium za pomocą specjalnej żywicy. Z czasem ubytek przestaje istnieć. Koszt zastosowania na 1 ząb to 100-250 zł.

 

Innym sposobem na ratowanie szkliwa przed borowaniem jest zastosowanie modyfikowanego enzymami oleju kokosowego. Ten naturalny składnik po obróbce enzymatycznej świetnie radzi sobie z likwidacją baterii odpowiedzialnych za rozwój próchnicy i drożdżaków Candida, które wywołują grzybicę jamy ustnej.

 

Póki CMS i inne innowacje do walki z próchnicą nie wejdą do powszechnego użytku, na ochronę zębów przed ubytkami pozostaje nam rozwiązanie najprostsze: systematyczne szczotkowanie i przeglądy stomatologiczne. Plus lakowanie i lakierowanie szkliwa.

Źródło: „Gazeta Wyborcza”

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS