Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Statystyka znieczuleń komputerowych
  • 29-09-2015
 

 

 

 

 

Kiedy ból zęba porządnie dokuczy, wtedy nawet strach przed dentystą nie odwiedzie zdesperowanego pacjenta od leczenia zębów. A gdy zatwardziały dentofob, który nie odwiedzał dentysty od wielu lat (to ok. 43 proc. Polaków), znajdzie się już na fotelu – pełen obaw o ból, którego spodziewa się doznać podczas podawania znieczulenia – przeżywa zazwyczaj zaskoczenie, że zaaplikowanie środka nie musi boleć. Wystarczy, że w gabinecie działa komputer sterujący podawaniem środka znieczulającego. To inteligentne urządzenie, które nie tylko wstrzyknie znieczulenie, ale również poinformuje lekarza o tym, że igła wchodzi za głęboko albo że wbiła się w naczynie krwionośne. Gabinetów z komputerowym znieczuleniem jest w Polsce ok. 800, z czego najwięcej – w województwie mazowieckim (ponad 110).

Na zastrzyk znieczulający decyduje się 80 proc. pacjentów – ten tradycyjny znieczula pół twarzy, komputerowy – tylko okolice pola zabiegowego.
– Gdy znieczulenie podaje urządzenie, które odmierza kolejne dawki płynu znieczulającego, tak by wnikał powoli w tkankę kropla po kropli, czyli z prędkością fizjologiczną, pacjent nie czuje bólu. Minimalizujemy ryzyko pojawienia się nagłego, rozpierającego bólu, jaki często towarzyszy nagłemu wstrzyknięciu środka znieczulającego strzykawką – tłumaczy Michał Ganowicz, stomatolog.
Aż 47 proc. znieczulanych systemem kropla po kropli zupełnie nie odczuwa kontaktu igły z dziąsłem, a 52,5 proc. określa kontakt jako „delikatny”.

Dla porównania: przy znieczuleniu tradycyjnym bólu nie czuje zaledwie 12,5 proc. pacjentów, a 72 proc. określa go jako odczuwalny.
Źródło: „Gazeta Wyborcza”


 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS