Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Rygor z aparatem
  • 04-07-2014
 

 

 

 

 

Nosząc aparat ortodontyczny trzeba liczyć się z tym, że nie wszystko, na co przyjdzie nam ochota, można zjeść i nie wszystko można robić. Chcąc mieć zdrowe zęby, należy zwrócić szczególną uwagę na następujące produkty spożywcze:

  • Twarde: orzechy, nasiona, pestki, warzywa, owoce, utwardzone karmelki – „zadrutowani” muszą zapomnieć na czas leczenia aparatem stałym o chrupiących przekąskach, ponieważ przyjemność ich konsumowania może zakończyć się uszkodzeniem aparatu lub zamka mocowanego do szkliwa. Jeśli ktoś ma wielką ochotę na coś na ząb z wymienionego wyżej zestawu, powinien twarde przekąski zmielić, ewentualnie drobno pokroić czy posiekać. Poza karmelkami, rzecz jasna, ponieważ te – z uwagi na wysoką zawartość cukru – mogą sprawić, że w zębach zacznie rozwijać się próchnica i należy je zupełnie wyeliminować z menu.

  • Słodkie, z ostrymi drobinkami: cukierki lub orzeszki w karmelu, owoce jagodowe – z uwagi na odkładanie się ostrych resztek pomiędzy zębami i drażnienie dziąseł, mogą zwiększać podatność na rozwój stanów zapalnych i chorób przyzębia.

  • Lepkie: cukierki z toffi i karmelem, gumy do żucia, owoce kandyzowane, suszone morele i figi – produkty te mogą przyklejać się do różnych części aparatu, a ich usunięcie bywa kłopotliwe, nawet jeśli używa się do tego celu specjalistycznych wyciorków.

Wyciorki to obowiązkowe akcesorium do higieny jamy ustnej każdego, kto nosi aparat ortodontyczny. Wyglądem przypominają maleńkie szczotki do butelek, to jedno z najskuteczniejszych narzędzi do doczyszczania trudno dostępnych zakamarków jamy ustnej.

- Używając wyciora jesteśmy w stanie dokładnie wyczyścić przestrzenie wokół zamków, pierścieni oraz między łukiem aparatu a powierzchnią zębów – wyjaśnia Wojciech Fąferko, stomatolog.

W zestawie do czyszczenia jamy ustnej powinien znaleźć się też irygator i nici ortodontyczne, które pomagają w usunięciu pokarmów z najgłębszych zakamarków jamy ustnej.

- Mają one dwie grubości: standardowa część nitki oczyszcza przestrzenie międzyzębowe, natomiast grubsza płytkę wokół zamka – mówi W. Fąferko.

Pamiętajmy, że podczas noszenia stałego aparatu nie wybielamy zębów – ponieważ preparat rozjaśniający kolor szkliwa nie ma możliwości dotarcia pod przyklejony zamek.

Źródło: „Dziennik Polski”


 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS