Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Kiedy zębów brakuje, a smak niedomaga
  • 04-06-2014
 

 

 

 

 

 

Osoby starsze z wiekiem mają coraz więcej problemów zdrowotnych i kłopotów z jamą ustną. Do najczęstszych problemów należą: zmiany zanikowe śluzówki jamy ustnej, zmniejszenie ilości tkanki gruczołowej, choroby dziąseł i problemy z zębami. Utrata zęba lub zębów powoduje konieczność noszenia protezy stomatologicznej, ale nie każdy senior z niej korzysta lub nie każdego stać na jej wykonanie w ramach usługi prywatnej, na leczenie protetyczne na ubezpieczenie czeka się zaś latami.

Z powodu bolesności dziąseł i przerzedzonego garnituru uzębienia osoby starsze często nabawiają się problemów z układem pokarmowym. Przyczyną jest upośledzony proces żucia pokarmów: brak zęba lub zębów powoduje, że do żołądka trafiają niedobrze rozdrobnione i nie nadtrawione wstępnie kęsy pożywienia. Zalegając długo w żołądku, stymulują nadmierne wydzielanie kwasu solnego. W dłuższej perspektywie sytuacja taka może prowadzić do powstania nadkwaśności.

Słabe trawienie wstępne pokarmu jest również spowodowane pojawiającym się w jesieni życia osłabieniem funkcji wydzielniczych ślinianek i zmniejszoną ilością enzymów trawiennych w ślinie. Mniejsza ilość śliny może być skutkiem m.in. przyjmowania leków czy zmniejszającego się z wiekiem poczucia konieczności zaspokajania pragnienia. Osoby starsze mniej piją, a to przekłada się na spadek ilość wydzielanej śliny i automatycznie powoduje osłabienie zdolności wstępnego trawienia pokarmów i oczyszczania jamy ustnej z zalegających w niej resztek pokarmowych. Te ostatnie są szybko wykorzystywane przez bakterie żyjące w jamie ustnej i przyczyniają się do powstania próchnicy lub też odkładania się kamienia nazębnego na zębach naturalnych i – uwaga – na protezach (jeśli te nie są systematycznie oczyszczane z nalotu).

Kolejnym problemem, z którym zmagają się osoby starsze, są zaburzenia w działaniu zmysłu smaku i węchu. To powoduje, że potrawy dobrze przyprawione mogą wydawać się za mało słone czy słodkie. Seniorzy z tego powodu często nadużywają soli i cukru. Nadmiar soli może prowadzić do nadkwaśności żołądkowej, której skutkiem w przypadku wystąpienia refluksu może być podrażnienie śluzówki przewodu pokarmowego i jamy ustnej oraz demineralizacja szkliwa. Cukier z kolei sprzyja rozwojowi próchnicy.

 

Dieta osób starszych powinna być bogata w produkty naturalne i lekkostrawna; należy unikać żywności wysoko przetworzonej, a za to sięgać po produkty pełnoziarniste, nabiał, owoce i warzywa – im na talerzu będzie bardziej kolorowo, tym zdrowiej. Trzeba też pamiętać o uzupełnianiu płynów – do picia najlepiej podawać czystą, niegazowaną wodę lub soki i herbatki ziołowe bez cukru. Po każdym posiłku należy podsunąć seniorowi szklankę czystej wody do popłukania jamy ustnej.

Źródło: „Dziennik Polski”

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS