Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Czym grozi majówka?
  • 01-05-2014
 

 

 

 

 

 

Soczyście zielona trawa, złociste mniszki, białe stokrotki, pięknie pachnące ukwiecone drzewa albo pyszne aromaty dolatujące z grilla – ten sielski obrazek majówki może szybko zniknąć z powodu problemów, których źródło będzie tkwić w jamie ustnej. Podpowiadamy, co może grozić, na co uważać i jak sobie radzić, aby majówka upłynęła w jak najlepszej atmosferze.

  • Ból zęba – pojawia się nagle lub... na życzenie (kiedy zwlekamy z wizytą u dentysty), zawsze jednak potrafi zepsuć humor. Można zdecydować się na wizytę u dentysty po majówce albo też od razu pędzić na pogotowie stomatologiczne. Wybierając opcję „po majówce”, ból zęba można tymczasowo złagodzić lub zlikwidować, przyjmując popularne środki przeciwbólowe, wykonując płukanie zęba czystą, schłodzoną wódką (opcja niedostępna dla dzieci), robiąc okłady z olejku eugenolowego lub umieszczając w zębie wsad z goździka przyprawowego. Inne pomocne sposoby na ból zęba znajdziecie w naszym Poradniku Pierwszej Pomocy.

  • Ząbkowanie – na baczności powinni się mieć rodzice dzieci urodzonych na przełomie roku. Początek maja może zbiec się bowiem z początkiem ząbkowania, dlatego planując wyprawę z maluchem, koniecznie do apteczki trzeba włożyć przeciwbólowy żel dla niemowląt, zaopatrzyć się w gryzak – najlepiej taki, który da się schłodzić, przygotować papkowate pokarmy i leki przeciwgorączkowe, uzbroić się w cierpliwość oraz zaopatrzyć w kilka nowych zabawek, które odwrócą uwagę dziecka od bolesnych doznań. Brzdącowi na pewno spodoba się też masaż obolałych dziąseł. Więcej na temat ząbkowania i sposobów radzenia sobie z towarzyszącymi mu dolegliwościami piszemy tutaj.

  • Uszkodzenie protezy – powodów uszkodzenia lub pęknięcia protezy może być wiele, ale zasada postępowania w tym przypadku jest zawsze jedna: NIGDY nie sklejamy uzupełnienia protetycznego na własną rękę; używamy go tylko wtedy, kiedy uszkodzenie jest niewielkie, nie zaburza procesu żucia i nie powoduje uszkodzenia tkanek jamy ustnej.

  • Uraz – jeśli dotyczy śluzówki jamy ustnej, warto w celu odkażenia tkanek przepłukać usta roztworem wody utlenionej (1 łyżka na szklankę wody przegotowanej), a potem stosować płukanki z szałwii i rumianku o działaniu ściągającym, kojącym i przeciwzapalnym. Jeśli dojdzie do złamania lub wyłamania zęba, ząb jak najszybciej lokujemy w słoiku ze świeżym mlekiem, najlepiej schłodzonym, i natychmiast jedziemy na pogotowie stomatologiczne. Szybka interwencja stomatologa może ocalić ząb przed utratą. Kiedy dojdzie do wciśnięcia zęba, jego zwichnięcia – konieczna będzie konsultacja z dentystą. Urazy szczęki górnej lub żuchwy wymagają postępowania dostosowanego do tego, czy poszkodowany jest przytomny czy nie. Piszemy o tym szerzej tutaj.

  • Ukąszenia owadów – te, które mają miejsce w jamie ustnej, są szczególnie niebezpieczne, głównie dla osób, które wykazują objawy uczulenia na jad. Tkanki jamy ustnej mogą szybko spuchnąć i może dojść do kłopotów z oddychaniem, a nawet wstrząsu. Jeśli owad ukąsi w jamie ustnej, najlepiej wezwać pogotowie – w przypadku dziecka to konieczność. Jeżeli ukąszona okolica nie puchnie gwałtownie, a owadem była pszczoła, można spróbować delikatnie podważyć żądło i je usunąć.

Źródło: Opracowanie własne

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS