Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Dlaczego nie żuć z bruksizmem?
  • 11-09-2013
 

 

 

 

Guma do żucia bez cukru to potężna broń przeciw bakteriom powodującym próchnicę zębów. Jednak nadużywanie żucia może mieć zły wpływ – szczególnie na osoby, które cierpią na bruksizm. Nocne zgrzytanie zębami i częste oraz długie żucie gumy wzajemnie się wykluczają. Żucie gumy powoduje, że usprawniają się mięśnie aparatu żującego, a więc te, które pracują podczas napadów zgrzytania zębami. Podczas żucia pracują też stawy skroniowo-żuchwowe. Jeśli żujemy za długo lub za często, stawy te ulegają szybszemu zużyciu. Podobnie negatywny wpływ na stawy ma zaciskanie zębów i zgrzytanie nimi podczas napadu bruksizmu. Trening mięśni i obciążanie stawów skroniowo-żuchwowych z czasem negatywnie odbiją się na zdrowiu jamy ustnej i kondycji wszystkich struktur tworzących aparat żujący. Efektem może być silniejsze ścieranie zębów. Dlatego też osoby cierpiące na bruksizm powinny unikać żucia gumy, nawet kilkuminutowego.

 

Jak żuć, aby nie zaszkodzić? Przede wszystkim krótko. Po 5 minutach używania bezcukrowej gumy nasze zęby są już oczyszczone. Dalsze”międlenie” gumy jest zbędne i obciążające dla stawów.

 

Do profilaktycznego żucia należy wybierać gumę bez cukru, najlepiej z ksylitolem: nie przyczynia się on do rozwoju bakterii próchnicotwórczych, a ponadto wiąże się z jonami wapnia, które mogą potem być wbudowane w powierzchnię zębów.

Źródło: „Express Ilustrowany”

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS