Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Czy leczenia w ciąży trzeba się bać?
  • 07-08-2013
 

 

 

 

Ciąża przez długi czas była uznawana za okres w życiu kobiety, który miał kosztować ją utratę co najmniej jednego zęba i w czasie którego nie wolno było podejmować leczenia stomatologicznego. Obecnie wiadomo, że różnego rodzaju interwencje dentystyczne wykonywane u ciężarnych nie tylko nie szkodzą, ale przeciwnie: mogą oszczędzić przyszłej mamie wielu trosk związanych ze zdrowiem jej i rozwijającego się dziecka. Oczywiście, najlepiej zadbać o zęby przed zajściem w ciążę. Jednak nawet w czasie oczekiwania na dziecko można podjąć leczenie zębów, a w drugim trymestrze ciąży wykonywać nawet ekstrakcje.

- Stosowane obecnie znieczulenia miejscowe nie stanowią zagrożenia dla ciąży. W razie konieczności istnieje możliwość leczenia kanałowego. Nie zaleca się wykonywania zdjęć rentgenowskich kobietom w ciąży, ale długość kanałów korzeniowych można zbadać endometrem - wyjaśnia dr Mariusz Duda, stomatolog.

Mitem jest, że każde 9-miesięczne oczekiwanie na dziecko kosztuje kobietę utratę jednego zęba. Stanie się to prawdą tylko w jednym wypadku: kiedy przyszła mama przed ciążą nie dbała o zęby, a będąc już w stanie błogosławionym, kwestię zdrowia uzębienia także traktowała po macoszemu. W czasie ciąży dochodzi do zmian w równowadze hormonalnej w ciele kobiety. Między innymi o ok. 10 proc. wzrasta produkcja progesteronu – może to powodować rozwój bakterii w jamie ustnej i sprzyjać powstawaniu infekcji. Układ odpornościowy, który podczas ciąży działa nieco inaczej niż zazwyczaj, nie zawsze umie sobie skutecznie poradzić z powstałym zagrożeniem. Prowadzi to do rozwoju jednego z najczęstszych schorzeń kobiet ciężarnych: zapalenia dziąseł. Dziąsła mogą wtedy krwawić, być tkliwe i rozpulchnione.

W ciąży warto zwrócić uwagę na wszelkiego rodzaju guzki w jamie ustnej. Może to być wynik odmiennego stanu – i tak jest najczęściej. Guzki ciążowe po porodzie z czasem zanikają, ale bywa i tak, że u kilku procent pań zaczynają się rozrastać.

O ile nie należy zastanawiać się nad spotkaniem z dentystą w czasie ciąży w celu skontrolowania stanu zdrowia jamy ustnej, o tyle wybielanie zębów warto odłożyć do czasu rozwiązania. Nie wykonano badań, które pozwoliłyby jednoznacznie określić, czy ów zabieg estetyczny jest szkodliwy dla płodu, czy też nie stanowi zagrożenia. Ucierpieć na nim mogłyby jednak zęby i dziąsła przyszłej mamy, i tak już osłabione poprzez wymioty i nudności, zmiany hormonalne i ewentualne błędy dietetyczne. Podobnie na czas po zakończeniu ciąży należy odłożyć wszczepianie implantów.

- Ich zakładanie jest w pełni bezpieczne, ale stres związany z zabiegiem oraz antybiotyk, który przyjmowany jest po wstawieniu implantów, mogą działać niekorzystnie na ciążę. Wszelkie zabiegi stomatologiczne, które nie ratują zdrowia lub życia, powinny być przełożone na inny termin - uważa dr M. Duda.

Źródło: „Polska Głos Wielkopolski”


 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS