Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Implanty ceramiczne – nowa jakość protezowania
  • 20-02-2013
 

 

 

Implanty ceramiczne zdobywają rynek i sympatię pacjentów. Stomatolodzy przekonali się do tego rozwiązania już jakiś czas temu. Tworzący implanty tlenek cyrkonu został odkryty w 1789 roku przez niemieckiego chemika M. H. Klaprotha. Wykorzystywany jest obecnie w wielu gałęziach przemysłu: od lotniczego po fabryki artykułów gospodarstwa domowego. W stomatologii używany jest do wytwarzania implantów zębów przednich (z uwagi na estetykę gotowego uzupełnienia) oraz zębów bocznych (przez wzgląd na wytrzymałość cyrkonu). Tlenek cyrkonu odbija światło identycznie jak naturalne zęby, dzięki czemu prace protetyczne są praktycznie nie do odróżnienia od dzieł natury. Poważnym mankamentem ceramicznych protez jest jednak ich cena – na tyle wysoka, że sporo pacjentów z powodów finansowych decyduje się na założenie uzupełnień wykonanych w tradycyjnej technologii.

Implanty ceramiczne są biozgodne, nie wywołują alergii ani podrażnień. Implanty tytanowe, generalnie uznawane za bezpieczne, mogą jednak zawierać niewielkie domieszki innych metali. Te zaś mogą wywoływać alergie i nadwrażliwość. Powstające wskutek tego procesy zapalne w tkankach mogą stać się przyczyną niepowodzenia w przyjęciu implantu.

- Implanty cyrkonowe to idealne rozwiązanie dla tych, którzy z powodu alergii, procesów zapalnych i ryzyka związanych z tym chorób auto immunizacyjnych (jak na przykład cukrzyca typu I czy choroby tarczycy) nie mogą stosować implantów z tytanu - tłumaczy dr Michał Popiński z kliniki Implamed w Łodzi.

Ceramiczne protezy nie ścierają się i nie ma ryzyka, że pękną. Bywają nieco mniej stabilne od implantów tytanowych, dlatego w niektórych przypadkach konieczna jest odbudowa kości przed wykonaniem implantowania w celu ustabilizowania wszczepu w kości. Wszczepy ceramiczne z uwagi na swoją antybakteryjność nie wywołują stanów zapalnych, zaniku kości ani recesji dziąsła. Nie trzeba się też obawiać, że po kilku latach noszenia ceramicznego implantu wokół niego utworzy się ciemna obwódka – a takie zjawisko może pojawić się przy wszczepach tytanowych.

Zabieg implantowania z użyciem wszczepów ceramicznych nie różni się od implantowania z wykorzystaniem wszczepów tytanowych; również można tu wykorzystywać technologię wirtualnego planowania działań z wykorzystaniem obrazowania 3D i tomografu stożkowego.

Źródło: „Gazeta Wyborcza”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS