Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Przegląd cukrów próchnicotwórczych
  • 16-05-2012
 

 

 

 

 

 

Cukier sprzyjający psuciu się zębów to nie tylko sacharoza i glukoza (te akurat cukry najczęściej tworzą popularne słodycze: od landrynek po ciasta i pierniki). To również szereg innych substancji, które dodawane są do rozmaitych produktów spożywczych w celu uzyskania tak lubianego przez konsumentów słodkiego smaku. Oto lista najważniejszych cukrów, których skutkiem może być próchnica.

  • Sacharoza, czyli biały cukier krystaliczny – popularne kryształki o różnym stopniu miałkości lub cukier w kostkach. Nie dostarcza niczego poza pustymi kaloriami. Oprócz tego, że negatywnie wpływa na zdrowie zębów, utrudnia także spalanie tkanki tłuszczowej i zmusza organizm do wytwarzania zwiększonych dawek insuliny.

  • Cukier brązowy – nieco mniej kaloryczny od cukru białego. Jest to ten sam produkt co cukier biały, tylko mniej oczyszczony. Z tego powodu oprócz kalorii dostarcza też minimalnej ilości składników mineralnych.

  • Fruktoza – tzw. prosty cukier owocowy; naturalnie znajduje się też w miodzie i w syropie z agawy, producenci dodają go do wielu wyrobów piekarniczych. Jest słodszy od sacharozy, przez co można używać go w mniejszej ilości, żeby uzyskać słodki smak. Fruktoza zaliczana jest wraz z sacharozą i glukozą do trójki cukrów najsilniej wpływających na rozwój próchnicy.

  • Glukoza – cukier prosty mniej słodki od sacharozy, który jest podstawowym surowcem energetycznym dla większości organizmów, w tym dla bakterii próchnicy. Drobnoustroje błyskawicznie metabolizują glukozę do uszkadzających szkliwo kwasów organicznych.

  • Syrop z agawy – zawiera głównie fruktozę, można nim zastępować cukier, dodając go w mniejszej ilości od sacharozy, ponieważ jest od niej słodszy. Zawiera składniki mineralne.

  • Syrop klonowy - przygotowywany z soku klonowego. Zawiera ok. 67 proc. cukru. Dostarcza witamin – głównie z grupy B, wapnia (zawiera go dość dużo), kwasów organicznych, aminokwasów. Może zastępować sacharozę. Dodaje się go do nabiału.

  • Melasa – gęsta, brązowa ciecz o karmelowym smaku, która powstaje jako produkt uboczny produkcji cukru białego. Zawiera 50 proc. cukru, dostarcza mikroelementów i pierwiastków śladowych.

  • Brązowy cukier trzcinowy – nieoczyszczony cukier w kolorze brązu otrzymywany z trzciny cukrowej. Składa się głównie z sacharozy, zawiera mało składników mineralnych. To najpopularniejszy obok cukru buraczanego środek słodzący na świecie.

  • Cukier palmowy – otrzymuje się go przez zagęszczanie soku palmowego. Tworzy go głównie sacharoza. Ma charakterystyczny aromat i smak toffi i karmelu.

Źródło: „Zdrowie”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS