Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
W stałym kontakcie z higienistką stomatologiczną
  • 28-11-2011
 

 

 

 

 

Profesjonalnie prowadzona higiena jamy ustnej to niezbędny element stomatologii zachowawczej, protetyki i chirurgii. Profilaktyka zakażeń próchniczych oraz chorób przyzębia oparta jest zaś na zabiegach higienizacyjnych takich jak np. skaling (usuwanie złogów nazębnych), profesjonalne oczyszczanie, remineralizacja czy nauka szczotkowania. Za fachowe przeprowadzenie czynności higienizacyjnych odpowiedzialna jest coraz częściej wykwalifikowana higienistka stomatologiczna, która dzięki posiadanym uprawnieniom może wykonywać te zabiegi samodzielnie we współpracy z lekarzem dentystą.

 

O higienie stomatologicznej najczęściej mówi się w kontekście związku chorób zębów ze schorzeniami układu krążenia, cukrzycą i nadciśnieniem tętniczym, a także w związku ze znaczeniem zachowania higieny jamy ustnej u kobiet ciężarnych i karmiących. Istotne jest też wdrażanie najmłodszych do systematycznego i starannego dbania o zdrowie zębów, włączając w to regularne, okresowe wizyty u dentysty.

Ze spostrzeżeń specjalistów wynika, że o ile zdecydowana większość kobiet ciężarnych regularnie odwiedza ginekologa, o tyle jedynie 20 procent pań uznaje, że ciąża lub jej planowanie to wskazania do większej dbałości o zęby i powód do częstszego odwiedzania stomatologa. Tymczasem zmiany hormonalne mogą prowadzić do rozpulchnienia dziąseł, zwiększenia ryzyka rozwoju próchnicy i pojawienia się stanów zapalnych w przyzębiu. Poranne mdłości i wymioty również utrudniają zachowanie właściwej higieny jamy ustnej. Wymienione czynniki powinny skłonić do spotkania z higienistką stomatologiczną i przeprowadzenia zabiegów, które zabezpieczą zęby przez działaniem szkodliwych czynników, umożliwią remineralizację szkliwa, z którego podczas ciąży ubyło minerałów, i uchronią przed rozwojem próchnicy, która może w niekorzystny sposób wpłynąć na zdrowie ogólne ciężarnej, a po urodzeniu się dziecka doprowadzić do szybkiego przeniesienia na nie szkodliwych bakterii (głównie próchnicotwórczych mikroorganizmów ze szczepu Straptococcus mutans)

 

Z powodu możliwości przekazania bakterii z matki na dziecko, malec również powinien jak najwcześniej być otoczony profesjonalną opieką higienistki stomatologicznej. Zaleca się, by pierwszy kontakt z higienistką miał miejsce, kiedy maluch ma 6-10 miesięcy. Wizyta taka ma charakter profilaktyczny i polega na przeglądzie jamy ustnej małego pacjenta oraz edukacji matki karmiącej.

Źródło: „Express Bydgoski”

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS