Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzMagazyn Stomatologiczny

Torbiel pourazowa żuchwy
 

 

 

 

 

 

Torbiel pourazowa żuchwy

 

 



Marcin Mazur, Piotr Jędrzejewski, Jan Drugacz


 
Praca recenzowana

Z II Katedry i Kliniki Chirurgii Szczękowo-Twarzowej śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach Kierownik: prof. nadzw. ŚAM, dr hab. n. med. Jan Drugacz



Streszczenie

Torbiel pourazowa jest bezobjawowym ubytkiem kostnym, wykrywanym zwykle przypadkowo na podstawie badania radiologicznego. W pracy przedstawiono opis typowej torbieli krwotocznej żuchwy u 50-letniego mężczyzny, u którego badanie radiologiczne zobrazowało ubytek kostny w jej trzonie. Zdjęcia pooperacyjne wykazują postępującą odbudowę kostną.



Torbiel pourazowa, nazywana też torbielą krwotoczną (hemorrhagic cyst) lub torbielą pustą (empty cyst), jest rzadkim schorzeniem kości. Ma postać pustej jamy kostnej zlokalizowanej w różnych częściach szkieletu ludzkiego, występuje zarówno w kościach długich jak, i w miednicy oraz kościach czaszki (1, 2, 3). Najczęściej umiejscawia się w żuchwie i dotyczy pacjentów młodych, głównie mężczyzn poniżej 20. roku życia, ale może występować także i u dorosłych (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7). Zęby, które tkwią w jej świetle, zazwyczaj mają żywą miazgę i nie mają tendencji do przemieszczeń.

Schorzenie to jest asymptomatyczne, jedynie w badaniu podmiotowym pacjent może podawać przebyty uraz żuchwy (3, 4, 6, 7). W obrazie radiologicznym torbiel krwotoczna przedstawia się jako dobrze ograniczone pojedyncze przejaśnienie bez odczynu kostnotwórczego (2, 4, 5). Przegrody kostne obecne w świetle torbieli mogą stwarzać wrażenie ubytku wielokomorowego (1, 6, 7). W diagnostyce różnicowej należy uwzględnić: torbiele zębopochodne, śluzaka, szkliwiaka, naczyniaka centralnego, przerzuty nowotworowe, guza olbrzymiokomórkowego, dysplazję włóknistą kości, a także torbiel tętniakowatą (2, 3).

Obraz histopatologiczny jest niecharakterystyczny, a materiał zazwyczaj skromny. Najczęściej są to fragmenty tkanki łącznej z toczącym się przewlek łym procesem zapalnym oraz obecność wynaczynionych krwinek czerwonych w obrębie tkanki kostnej (1).

Leczenie jest chirurgiczne i polega na otwarciu jamy torbieli oraz łyżeczkowaniu jej ścian kostnych, a w przypadku zmiany o dużych rozmiarach na wypełnieniu jamy kostnej materiałem auto- lub allogenicznym. Rokowanie jest zazwyczaj pomyślne, a wznowy incydentalne (5).

Zobacz pełną treść artykułu >>
 
 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS