Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzDotacje z UE

Dotacja na własny biznes
 

 

Każda osoba fizyczna może otrzymać pomoc finansową ze środków unijnych, w ramach Działania 6.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, na uruchomienie i prowadzenie własnego biznesu. Mogą się o nią starać osoby bezrobotne i takie, które przez ostatni rok nie prowadziły żadnej działalności gospodarczej, przy czym priorytetem jest udzielanie pomocy osobom mającym problem ze znalezieniem pracy, kobietom i mieszkańcom wsi. Maksymalnie można dostać 40 tys. zł w przypadku indywidualnej działalności gospodarczej lub 20 tys. zł na osobę, kiedy pomoc zostaje przydzielona spółdzielni lub spółdzielni socjalnej. Dotacja jest bezzwrotna pod warunkiem, że firma przetrwa na rynku minimum rok. Przy niezachowaniu warunku, uczestnik jest zobligowany do zwrotu otrzymanej dotacji. Zabezpieczenia (do wyboru) stosowane przy udzielaniu dotacji:

 

 • weksel własny

 • awal – poręczenie wekslowe

 • poręczenie zwykłe

 • akt notarialny z klauzulą poddania się egzekucji dłużnika

 • gwarancja bankowa

 • blokada rachunku bankowego

 • zastaw na rzeczach albo prawach.

By otrzymać dotację trzeba zgłosić swój akces w projekcie u podmiotu określanego mianem Beneficjenta (zazwyczaj jest to instytucja publiczna), który z wojewódzkiego urzędu pracy lub urzędu marszałkowskiego otrzymał unijne pieniądze na realizację zadań w ramach określonego Działania. Informacji o instytucjach będących Beneficjentami udzielają wymienione urzędy; sami Beneficjenci poprzez ogłoszenia prasowe przeprowadzają też rekrutację uczestników programów dotowanych z Unii.

O tym, czy uczestnik otrzyma dotację decydować będzie dopasowanie jego indywidualnego projektu do wytycznych Działania i przejście przez kolejne etapy selekcji.

 

Zadania Beneficjenta względem uczestników:

 • obowiązkowe szkolenia i kursy z zakresu zakładania i prowadzenia własnej firmy oraz doradztwo przy przygotowywaniu biznesplanu przedsiębiorstwa

 • wypłata dotacji

 • wsparcie pomostowe – usługa uruchamiana w okresie 6 -12 miesięcy, obejmująca doradztwo w zakresie wykorzystania otrzymanych pieniędzy i pomoc w uzyskaniu płynności finansowej przez nowo powstałą firmę.

Zadania uczestnika projektu:

 • udział w szkoleniu

 • założenie firmy w trakcie trwania kursu – nie ma wymogu posiadania wkładu własnego

 • przygotowanie indywidualnego biznesplanu przedsiębiorstwa

 • starania, by działalność gospodarcza w ramach dotowanej firmy utrzymana została na rynku minimum rok

 • rozliczanie się z otrzymanych pieniędzy.

Korzystanie z dotacji w ramach PO KL na założenie firmy wyklucza jednoczesne staranie się o pomoc unijną dla mikroprzedsiębiorców. Można to zrobić dopiero po dwóch latach od chwili wykorzystania dotacji przyznanej na uruchomienie firmy.

Źródło: Opracowanie własne

(na podst. Gazeta Prawna oraz Moja Firma)

 


 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
cako32, 
2018.11.12, 10:23:17
Dotacje na własny biznes to super sprawa. Ja ostatnio korzystałem z dotacji na umeblowanie części dziecięcej. Fajne nowe zabawki.
Emilian, 
2016.07.29, 15:33:12
Dobry biznes plan i na ogół udaje się.
ania cerska, 
2016.07.15, 07:49:39
Cały czas można z tego korzystać, ale przede wszystkim wymaga to zdrowego podejścia. U mnie duże zmiany nadeszły dosyć szybko, mocno się nad nimi napracowałam, ale korzyści przyszły.
hemte, 
2016.06.29, 07:37:02
W ramach funfduszy wszystko jest do ogarnięcia, ale czy rzeczywiście takie dofinansowanie będzie możliwe pod własny gabinet to już tego wam nie powiem. Być może.
TT, 
2016.06.23, 22:02:32
Panie Kamiński może ja się wypowiem, ponieważ moich pacjentów również obsługuje właśnie taka zewnętrzna rejestracja pacjentów - tak, zastępuje rejestrację na miejscu :-) Poza tym moja Asystentka nie jest już teraz odrywana od fotela z pacjentem do telefonu w najmniej oczekiwanym momencie (gdy ja jej potrzebuję).
MironSach80, 
2016.02.25, 14:15:50
Ja słyszałem, że nowa unijna perspektywa ma dać szanse dla nowego, młodego biznesu. Akurat mam znajomą w Urzędzie Marszałkowskim i tam już się zainteresowani pojawiają.
Ja też jako student stomatologii muszę myśleć perspektywicznie i liczyć się z tym, że za jakiś czas jakaś dotacja na własny biznes może się przydać.
karol, 
2016.02.21, 16:05:54
Czasami dotacje przydają się nawet lekarzom (w moim przypadku niebezpośrednio). Otóż prowadząc prywatny gabinet stomatologiczny, "wyprowadziłem" rejestracją pacjentów na zewnątrz. Dzięki temu z jednej strony mam więcej pacjentów, a z drugiej zdecydowanie mniejsze koszty funkcjonowania gabinetu. Własna rejestracja medyczna ( www.rejestracja-telefoniczna.pl ) to bardzo praktyczne rozwiązanie.
Niiit, 
2016.01.14, 15:29:41
Nie taka zła, ta Unia.
 
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS