Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Nowy VAT, nowe kłopoty
  • 10-02-2011
 

 

 

 

 

 

Wyższy podatek VAT to dla dyrektorów szpitali kolejne obciążenie finansów placówek leczniczych. Podwyżka VAT oznacza, że szpitale więcej będą musiały oddać Skarbowi Państwa: z tytułu zakupionego sprzętu medycznego i innych artykułów oraz kosztów związanych z eksploatacją – w górę poszły m.in. opłaty za prąd i żywność. Te właśnie koszty budzą niepokój dyrektorów na równi ze wzrostem VAT.

Część zawartych umów trzeba będzie aneksować – właśnie z powodu wzrostu VAT. Naturalną konsekwencją podpisania aneksu będą wyższe ceny usług. Już teraz niektórzy zarządcy liczą się z tym, że trzeba będzie ponosić dodatkowe obciążenia. Sytuacja taka ma miejsce wszędzie tam, gdzie finansowanie z NFZ utrzymane jest na podobnym poziomie, co w zeszłym roku.

- Niektóre umowy z firmami z branży medycznej mamy podpisane do połowy roku, więc jeszcze przez kilka miesięcy mamy zapewnioną niezmienność cen za ich usługi - mówi Marian Jaszewski, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży.

Nowe przepisy podatkowe uznaje się za nieścisłe. W obowiązującym brzmieniu spowodują wzrost podatku VAT m.in. na usługi z zakresu stomatologii estetycznej oraz medycyny plastycznej – doliczany będzie do nich podatek w wysokości 23 proc. Podwyżka wynika wprost z definicji zwolnienia, w której zawarto, że z podatku VAT zwolnione są usługi medyczne służące wyłącznie profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia wykonywane przez zakłady opieki zdrowotnej, lekarzy i lekarzy dentystów, pielęgniarki i położne

Podwyżki odczują pacjenci – już teraz wielu z nich obawia się jeszcze trudniejszego dostępu do specjalistów i dłuższych kolejek w oczekiwaniu na wizytę.

- Najsmutniejsze jest to, że pacjent będzie musiał znosić kolejne upokorzenia – mówi jedna z pacjentek - Myślałam, że nie może być gorzej. Najwyraźniej nie miałam racji.

Źródło: „Gazeta Współczesna”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS