Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Problemy psychiczne a zdrowie jamy ustnej
  • 21-03-2023
 

 

 

 

 

Ostatnio zwraca się coraz większą uwagę na związek między zdrowiem psychicznym a chorobami ogólnoustrojowymi. A ponieważ wiele chorób ogólnoustrojowych wiąże się ze zdrowiem jamy ustnej, dlatego utrzymanie zdrowia psychicznego i zdrowia jamy ustnej uznaje się za ważne w profilaktyce i leczeniu chorób ogólnoustrojowych. 

Z badań wynika, że zły stan zdrowia psychicznego i choroby psychiczne są skorelowane ze złym stanem zdrowia jamy ustnej, co może generować rozmaitego rodzaju dolegliwości bólowe i dyskomfort u człowieka dotkniętego tymi schorzeniami. Wiemy też, że zmniejszenie bólu zębów i problemów związanych z chorobami śluzówki jamy ustnej, dziąseł czy przyzębia może przełożyć się na lepsze zarządzanie zdrowiem psychicznym. 

Warto podkreślić, że najczęściej spotykane problemy psychologiczne związane z korzystaniem z usług stomatologicznych, czyli strach przed dentystą i dentofobia, mogą negatywnie przekładać się na zachowanie pacjenta w gabinecie stomatologicznym i bywają związane z traumatycznymi dla pacjenta wspomnieniami z leczenia zębów. To z kolei może rodzić dalszą niechęć do korzystania z usług dentystycznych i negatywnie przekładać się na zdrowie psychiczne i fizyczne pacjentów.

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS