Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Muzykoterapią i zapachami w strach przed dentystą
  • 27-01-2023
 

 

 

 

 

Dziecko u stomatologa często przeżywa lęk, bojąc się samego leczenia, jak i osób, które w gabinecie pracują. Strach przed dentystą jest tym większy, im bardziej są chore zęby i im mniej dziecko wie na temat przebiegu wizyty u dentysty.

Badacze z Tajlandii postanowili sprawdzić, czy strach przed dentystą można u dziecka skutecznie zmniejszyć, wykorzystując muzykoterapię połączoną z aromaterapią. Uczestnikami badania zostało 128 dzieci w wieku szkolnym w wieku 10-12 lat, które losowo przydzielono do czterech grup: kontrolnej, eksperymentalnej z muzykoterapią, eksperymentalnej z aromaterapią, eksperymentalnej z muzykoterapią połączoną z aromaterapią.

W grupie kontrolnej wizyta u dentysty powodowała przyspieszenie tętna, w grupie muzykoterapeutycznej odnotowano mniejszy strach przed dentystą oraz niższe skurczowe ciśnienie krwi, a grupa aromaterapii wykazywała zwiększone nasycenie tlenem. Natomiast dzieci z grupy, w której wykorzystywano muzykoterapię wraz z aromaterapią, wykazywały mniejszy strach przed dentystą, spadek częstości akcji serca i wartości skurczowego i rozkurczowego ciśnienia krwi, a także odnotowano u nich zwiększenie wysycenia tlenem. Zatem muzykoterapia w połączeniu z aromaterapią zmniejsza u dzieci niepokój i strach przed dentystą, a na dodatek działanie to jest skuteczniejsze niż przy stosowaniu każdej z tych metod osobno.

 

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS