Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Świadomość postawy – istotna dla zdrowia układu ruchu dentystów
  • 29-07-2022
 

 

 

 

 

 

Przyjmowanie nieodpowiedniej postawy podczas wykonywania zabiegów stomatologicznych uznawane jest obecnie za najczęstszą przyczynę dolegliwości bólowych, jakie pojawiają się ze strony układu mięśniowo-szkieletowego u dentystów, a także u studentów stomatologii. Problem polega jednak na tym, że ani znajomość wymagań ergonomii, ani praktyczne stosowanie tych reguł już na etapie kształcenia akademickiego nie okazało się zadowalające w redukcji zagrożeń związanych z wystąpieniem bólów szkieletowo-mięśniowych.

Z badań wynika jeszcze jedna bardzo niepokojąca obserwacja, a mianowicie, że wielu studentów stomatologii nie jest świadomych prawidłowej ergonomicznej podstawy podczas pracy z pacjentem. Głównymi powodami nieprzyjmowania postawy zgodnej z zasadami ergonomii są: brak uwagi, zapominanie, a także działanie nawykowe. Wpływ mają również utrudnienia w dostępie do obsługiwanego sprzętu wykorzystywanego podczas zabiegów. Istnieją też badania, z którym wynika, że studenci stomatologii nie byli zaznajomieni z ergonomią i w związku z tym nie siedzieli prawidłowo na fotelu dentystycznym.

Wdrażanie zasad ergonomii ma jednak głęboki sens dla zdrowotnej przyszłości dentystów. Badacze, którzy monitorowali, jak praktyczne nauczanie tych reguł wpływa na profilaktykę bólów mięśniowo-szkieletowych zaobserwowali, że po 3-miesięcznym szkoleniu ergonomicznym aż prawie połowa (49%) uczestniczących w nim studentów stomatologii zgłosiła zmniejszenie bólu mięśniowo-szkieletowego.

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS