Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Zwolnienie z VAT niezależne od formy prawnej
  • 01-04-2009
 

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekł, że forma prawna, w ramach której dentysta i technik dentystyczny przygotowują protezy i sztuczne zęby, nie ma znaczenia dla skorzystania ze zwolnienia z VAT. Jeśli tylko technicy dentystyczni oraz stomatolodzy, którzy są wspólnikami w spółce cywilnej, wykonają protezy osobiście, przysługuje im możliwość skorzystania ze zwolnienia, którą określa art. 43 ust. 1 pkt 14 ustawy o VAT.

 

Sprawa, w której wydano orzeczenie, dotyczyła wspólników spółki cywilnej, posiadających uprawnienia techników dentystycznych oraz dentystów, samodzielnie przygotowujących protezy zębowe. Z interpretacji, którą wydał Minister Finansów, wynikało, iż zainteresowani nie mogą skorzystać z prawa do zwolnienia, ponieważ przysługuje ono jedynie osobom fizycznym, wykonującym protezy osobiście.

Sąd orzekł inaczej, ponieważ uznał, że:

  • polskie przepisy odnośnie VAT są zgodne z ustaleniami zawartymi w art. 132 ust. 1 lit. e) Dyrektywy 2006/112/WE;

  • Europejski Trybunał Sprawiedliwości uznał, że zwolnienia nie stosuje się do pośredników (sprawa C 401/05), a w chwili gdy zlecenie wykonania protez i sztucznych zębów otrzymują wspólnicy spółki cywilnej, którzy są dentystami i protetykami oraz wykonują te produkty samodzielnie, przysługuje im zwolnienie od podatku od towarów i usług.

Źródło: „Gazeta Prawna”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS